Jak konserwować drewno egzotyczne na tarasie?

2010-10-19 2:00

Aby móc cieszyć się niepowtarzalnym pięknem drewna na tarasie, należy pamiętać o jego pielęgnacji. Konserwacja tarasu to coroczny obowiązek. Pielęgnacja drewnianego tarasu.

Taras, zwłaszcza niezadaszony, przez cały rok narażony jest na niszczący wpływ deszczu, słońca, śniegu, mrozu i wiatru. Działaniu tych czynników ulega nawet wyjątkowo trwałe drewno egzotyczne. Dzięki właściwemu wykonaniu tarasu i jego regularnej pielęgnacji może on jednak pozostać niezmieniony nawet przez kilkadziesiąt lat.

Zmiana barwy drewna

Szarzenie lub ciemnienie drewna egzotycznego jest jego naturalną cechą. Następuje pod wpływem słońca, tlenu zawartego w powietrzu oraz opadów atmosferycznych. Zmiana barwy zachodzi jedynie w wierzchnich warstwach i nie wpływa na obniżenie parametrów wytrzymałościowych całego elementu. Aby zachować naturalną barwę drewna jak najdłużej, zaleca się olejowanie tarasu bezpośrednio po montażu, a następnie raz lub dwa razy w roku. Impregnacja przy użyciu olejów pielęgnujących przeznaczonych na zewnętrzne konstrukcje drewniane sprawia, że wierzchnie warstwy drewna są do pewnego stopnia odporne na zużycie mechaniczne, a jego pory pozostają częściowo zamknięte – powierzchnia drewna wolniej wymienia wilgoć (staje się hydrofobowa). Z tego względu możliwość powstawania pęknięć w wyniku pęcznienia (podczas deszczowej pogody) i kurczenia się (w czasie gorących dni) jest ograniczona. Mimo to istnieje niebezpieczeństwo obluzowania się niektórych łączników.

Pielęgnacja tarasu przed sezonem

Po zimie należy sprawdzić wszystkie połączenia elementów tarasu i wymienić lub dokręcić obluzowane wkręty. Następnie możemy przystąpić do olejowania. Powierzchnia desek tarasowych powinna być czysta i sucha – trzeba ją umyć wodą z detergentem, spłukać i poczekać, aż wyschnie. W przypadku głębszych zabrudzeń (glony, pleśnie) oraz postępującego szarzenia należy zastosować środek do czyszczenia drewna egzotycznego. Deski z drewna tropikalnego mają zwartą strukturę i są bardzo twarde, dlatego można je czyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej i ciepłej wody. Do nanoszenia oleju można używać pędzli, szczotek lub szmatek. Olej rozprowadzamy równą warstwą po powierzchni desek, a jego nadmiar ścieramy suchą ścierką. Powtarzając zabieg dwukrotnie, zwiększamy ilość naniesionego preparatu i szczelność warstwy ochronnej, dzięki temu dłużej się będziemy cieszyć naturalnym pięknem tarasu. Zaolejowany taras jest też łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Pielęgnacja tarasu podczas sezonu

W lecie trzeba regularnie czyścić taras z zanieczyszczeń – piasku, liści czy błota. Zabrudzenia wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że przypowierzchniowe warstwy drewna szybciej niszczeją. Należy też zapewnić sprawne odprowadzanie wody opadowej z powierzchni tarasu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ułożenie desek ze spadkiem około 2 proc. w kierunku od domu w stronę ogrodu. Warto stosować deski z ryflowaniem, które sprawi, że odprowadzanie wody z tarasu będzie jeszcze prostsze i szybsze.

Pielęgnacja tarasu po sezonie

Zimą należy w miarę możliwości zmiatać zalegający śnieg z powierzchni tarasu. Ze względu na bezpieczeństwo (ryzyko poślizgnięcia) nie powinno się dopuścić do utworzenia oblodzonej warstwy, jeśli jednak powstanie, nie wolno jej usuwać przy użyciu soli i środków chemicznych. Taras można co najwyżej posypać piaskiem, bo drobne mechaniczne uszkodzenia wierzchniej warstwy drewna są mniej groźne od działania środków chemicznych, które mogą głęboko wniknąć w jego strukturę.

Nasi Partnerzy polecają