Żabotikaba (jabuticaba) - owoce tego niesamowitego drzewa rosną na... pniu i konarach

2023-02-24 15:55

Żabotikaba to egzotyczne drzewo, którego wygląd w okresie owocowania zadziwia tak bardzo, że każdy chce je sfotografować! A to dlatego, że oblepiające pień i konary owoce wyglądają, jakby wspinały się po nich, szczelnie je oplatając.

Plinia cauliflora
Autor: GettyImages Plinia cauliflora, czyli jabuticaba

Do egzotycznych owoców na półkach sklepowych zdążaliśmy się już przyzwyczaić, jednak nadal są jeszcze takie, które pozostają dla nas zagadką. Należy do nich między innymi jabuticaba (czyt. żabotikaba), której już sama nazwa brzmi egzotycznie.

Wprawdzie świeżych owoców w sklepach raczej nie znajdziemy, gdyż są nietrwałe i nie nadają się do długiego transportu, ale czasami możemy spotkać przygotowane z nich przetwory jak np. puree z owoców jabuticaba (głównie w sklepach internetowych lub sklepach typu „Eko”), dlatego warto poznać je nieco bliżej.

Spis treści

  1. Jak wygląda drzewo jabuticaba?
  2. Gdzie rosną kwiaty jabuticaba?
  3. Owoce jabuticaba wyglądają jak winogrona
  4. Jabuticaba - czy można uprawiać w Polsce?
  5. Jakie wymagania ma jabuticaba?
  6. Problemy w uprawie jabuticaba

Jak wygląda drzewo jabuticaba?

Owoce żabotikaba pochodzą z niewielkiego, wolno rosnącego drzewa z rodziny mirtowatych (dorasta do 10-15 m wysokości), które w naturze występuje w Brazylii i jest tak samo niezwykłe, jak nazwa jego owoców.

Gdzie rosną kwiaty jabuticaba?

Wprawdzie samo drzewo jabuticaba nie wyróżnia się niczym szczególnym - ma dość typowy, krzaczasty pokrój, ale jego drobne, kremowobiałe kwiaty zamiast na pędach, wyrastają bezpośrednio na pniu i konarach. Są zebrane w gęste kępki i mają małe, odgięte do dołu płatki oraz liczne, długie, sterczące pręciki. Pojawiają się na roślinie bardzo licznie, nawet kilka razy w roku i wyglądają jak małe, białe pompony.

Owoce jabuticaba wyglądają jak winogrona

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w okrągłe, początkowo twarde i zielone, po dojrzeniu mięsiste i pokryte grubą, sztywną, błyszczącą, ciemną, prawie czarną skórką owoce, których wnętrze wypełnia półprzeźroczysty lub białawy, galaretowaty, soczysty, słodko-kwaśny miąższ, zawierający jedno lub kilka nasion.

Owoce jabuticaba przypominają czarne winogrona (drzewko bywa nawet nazywane „brazylijskim drzewem winogronowym”), a oblepione nimi pnie i konary wyglądają zjawiskowo i spektakularnie.

W kraju pochodzenia owoce zjada się na surowo wprost z drzewa lub zaraz po ich zebraniu, jednak ze względu na swoją nietrwałość, rzadko trafiają do handlu w takiej formie. Znacznie częściej można je spotkać w postaci dżemów, galaretek, soków, musów lub napojów alkoholowych (np. win, likierów).

Jabuticaba - czy można uprawiać w Polsce?

W naszym kraju zarówno owoce jabuticaba, jak i sama roślina są prawie nieznane. Wprawdzie nasiona drzewa, a czasem nawet jego sadzonki, można już kupić w specjalistycznych sklepach internetowych lub stacjonarnych (np. przy ogrodach botanicznych), jednak uprawa drzewa jabuticaba nadal pozostaje zagadką, dlatego póki co lepiej traktować ją jako eksperyment. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych rozczarowań, wynikających z niepowodzenia uprawy, gdyż dane na temat wymagań rośliny są jeszcze dość ograniczone i opierają się głównie na informacjach pochodzących z cieplejszych rejonów świata, gdzie rośliny uprawiane są w ogrodach bądź na wymianie doświadczeń miedzy osobami, które podjęły się uprawy jabuticaby w doniczce (a nawet tworzenia z niej drzewek bonsai).

Jakie wymagania ma jabuticaba?

  • Stanowisko dla jabuticaba. Z pewnością wiadomo, że jabuticaba nie jest mrozoodporna, więc w naszym kraju nie może rosnąć przez cały rok w ogrodzie.
  • Podłoże dla jabuticaba. Sugeruje się też, że wymaga bardzo jasnego, a nawet słonecznego stanowiska i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Ziemia w doniczce zawsze powinna być też wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż roślina zarówno na zalanie jak i przesuszenie reaguje zrzucaniem liści.
  • Nawożenie jabuticaba. W sezonie wegetacyjnym, drzewko warto też zasilać, wybierając jednak nawozy naturalne jak np. biohumus, gdyż roślina jest wrażliwa na przenawożenie.

Problemy w uprawie jabuticaba

Doświadczenia osób, które podjęły się uprawy jabuticaby w doniczce wskazują też, że bardzo trudno jest utrzymać ją w dobrej formie przez dłuższy czas. Może to wynikać z błędów uprawowych, ale też z tego, że roślina nie znosi przestawiania i zmiany miejsca.

Drzewko może też gubić liście w okresie zimowym, gdyż w tym czasie cierpi z powodu niedoboru światła (można spróbować doświetlać drzewko specjalnymi lampami dla roślin).

Trudno również ocenić, czy w naszym kraju uprawiana w doniczce jabuticaba zaowocuje (niektóre informacje sugerują też, że lepiej owocuje po zapyleniu krzyżowym, wiec może warto uprawiać od razu dwa egzemplarze), ale ponieważ zwykle są to egzemplarze wyhodowane z nasion, na pierwsze owoce i tak trzeba poczekać nawet około 10 lat, nie wiedząc, czy w ogóle się pojawią. Jedynie rośliny uzyskane drogą szczepienia, miałyby szansę zawiązać owoce wcześniej, bo po 2-4 latach.

Bez względu jednak na to, jaki egzemplarz jabuticaby posiadamy, jeśli uda nam się utrzymać go w dobrej formie przez dłuższy czas, nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować drzewko jako ozdobę dużego salonu lub obszernego salonu, a jeśli po latach na jego gałęziach i pieńku pojawią się kwiaty, a później owoce, przyjąć to jako miłą niespodziankę.

Przeczytaj też:

Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce >>>

Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych do uprawy w ogrodach >>>

Jabuticaba
Autor: GettyImages Tak wyglądają kwiaty jabuticaba
Czy rozpoznasz owoc na zdjęciu?
Pytanie 1 z 9
Owoc, który po przekrojeniu przypomina gwiazdę, to:
Jackfruit
Nasi Partnerzy polecają