Uprawa pomidorów w gruncie: jak przygotować glebę pod pomidory

2014-04-28 15:04 Opracowanie: redakcja serwisu
uprawa-pomidorow
Autor: www.thinkstockphotos.com Pomidory najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, które dobrze utrzymują wilgoć

Pomidory najlepiej rosną w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru, na podłożu piaszczysto-gliniastym, o dużej zawartości próchnicy. Podpowiadamy jak przygotować glebę pod pomidory.

Pomidory najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, które dobrze utrzymują wilgoć. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5–6,5). Pomidorów nie należy uprawiać bezpośrednio po sobie oraz po innych warzywach psiankowatych, takich jak papryka, oberżyna czy ziemniaki. Na tym samym miejscy pomidory można uprawiać co 3–4 lata.

Przygotowanie gleby pod pomidory

W zależności od odmiany i typu gleby pomidory uprawia się w pierwszym lub w drugim roku po oborniku. Pomidory odmian wczesnych, karłowych uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast pomidory odmian wysokich – w drugim roku po oborniku. Dobrze rozłożony obornik dodaje się wczesną wiosną, a obornik mniej rozłożony – jesienią roku poprzedniego. Obornik dodaje się w dawce: 3–4 kg/m2.
Gleby, które mają pH niższe od 5,0 trzeba zwapnować jesienią roku poprzedniego.
Dwa–trzy tygodnie przed sadzeniem pomidorów do gruntu, ziemię na grządkach trzeba odchwaścić, przekopać i wyrównać. Jeśli nie dodano wcześniej do gleby obornika, przy przekopywaniu należy dać kompost w dawce 5–6 kg /m2.
Glebę zasilamy także nawozem wieloskładnikowym, np. Azofoską w dawce 30–60 g/m2 (należy go wymieszać z 10–20-centymetrową warstwą gruntu).

Pomidory - sadzenie
Autor: GettyImages
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE