Uprawa kukurydzy. Jak przechowywać kolby kukurydzy

2013-11-26 14:06 Paweł Romanowski
kukurydza
Autor: photos.com

Kukurydza to nie tylko smaczne, ale i zdrowe warzywo. Podpowiadamy jak domowym sposobem można przechować zebrane z ogrodu kolby kukurydzy. Przechowywanie kukurydzy w domu.

Kukurydza cukrowa to warzywo będące źródłem wielu witamin i substancji odżywczych. Ziarna kukurydzy cukrowej doskonale smakują zarówno w postaci przetworów (po uprzednim zakonserwowaniu lub zamrożeniu), ale także po 10-minutowym gotowaniu w lekko osolonej wodzie.
Co jednak zrobić gdy plony kukurydzy z naszego ogrodu były duże albo nie mamy czasu na szybkie przygotowanie zakupionych świeżych kolb kukurydzy? Czy można przechowywać kukurydzę? Jeśli tak to gdzie i jak długo? Dowiedz się, jak przechowywać kolby kukurydzy.

Przechowywanie kukurydzy: kolby kukurydzy w lodówce

Świeże kolby kukurydzy zebrane z ogrodu albo zakupione w sklepie można przechować w lodówce nawet do 2 tygodni. Poza lodówką można je przechowywać najwyżej kilka dni.
Kolby kukurydzy sprzedawane są w sklepach najczęściej na tackach, po 1-3 sztuki, zwykle owinięte folią. Po zakupie trzeba folię odwinąć, aby sprawdzić czy warzywa nie są porośnięte pleśnią lub nie rozwija się na nich zgnilizna. Tylko zdrowe kolby można przechowywać i spożywać.

Przechowywanie kukurydzy: mrożenie kolb kukurydzy

Kolby kukurydzy doskonale nadają się do mrożenia. Dzięki tej metodzie przechowywania możemy zebrane w sezonie z ogrodu świeże kolby zamrozić i cieszyć się ich smakiem nawet w zimie.
Aby przygotować kolby do mrożenia, trzeba usunąć z nich liście i wąsy, a dodatkowo odciąć z obu stron końcówki. Kolby poddajemy blanszowaniu, czyli gotowaniu w lekko osolonym wrzątku przez około 7 minut. Po ostygnięciu i wyschnięciu kolby wkładamy do plastikowych pudełek lub torebek śniadaniowych i mrozimy w jak najniższej temperaturze w zamrażalniku.
Tak przechowywaną kukurydzę przed spożyciem wystarczy włożyć do garnka z wrzącą wodą i gotować kilka minut.

kukurydza
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE