Uprawa grzybów w ogrodzie - czy jest możliwa? Czy można mieć grzyby z własnego ogrodu?

2023-09-07 13:59

Grzyby leśne są oczywiście naturalnie związane ze swoim środowiskiem. Czy możliwa jest jednak uprawa grzybów leśnych w ogrodzie czy na działce?

Grzyby leśne w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników. Niestety, próby uprawy grzybów w ogrodzie często kończą się niepowodzeniem. Dlaczego?

Spis treści

  1. Czy uprawa grzybów leśnych w ogrodzie jest możliwa?
  2. Przy jakich drzewach rosną grzyby?
  3. Co zrobić, żeby grzyby rosły w ogrodzie?

Czy uprawa grzybów leśnych w ogrodzie jest możliwa?

Grzyby zbierane w lesie należą to typu mikoryzowych, czyli żyjących w symbiozie z roślinami. Nie mają one zielonego barwnika (chlorofilu), a więc same nie mogą wytwarzać pokarmu, dlatego też czerpią go z korzeni roślin, w zamian dostarczając im wodę i składniki mineralne. Jednak zależności panujące między grzybami a roślinami są dość złożone. Nie każdy gatunek grzyba urośnie w sąsiedztwie dowolnego drzewa i nie zawsze dane drzewo wystarczy, aby rozwinęła się w jego pobliżu grzybnia. Mimo to warto poznać upodobania grzybów, które chcielibyśmy uprawiać.

Przy jakich drzewach rosną grzyby?

Przykładowo koźlarz preferuje sąsiedztwo brzozy (koźlarz babka i koźlarz czerwony) oraz osiki (koźlarz czerwony). Borowik rośnie zwykle w pobliżu sosen, buków lub dębów, a maślak najlepiej czuje się w towarzystwie sosen i modrzewi.

Co zrobić, żeby grzyby rosły w ogrodzie?

Jednak, aby uprawiać grzyby leśne w ogrodzie, nie wystarczy odpowiednie drzewo. Należy pamiętać, że w lesie gleba jest dość szczególna: lekka, przepuszczalna, wilgotna i bogata w substancje organiczne, pochodzące z rozkładu liści. Dlatego też trzeba spróbować stworzyć podobne warunki także w ogrodzie, pozostawiając miejsca pod wybranymi drzewami do dyspozycji natury.

Nie stosujmy na takim terenie żadnych oprysków i nawozów, ani też nie usuwajmy opadłych liści. W ciągu kilku lat powinna się dzięki temu wytworzyć gleba próchnicza, która będzie znacznie bardziej odpowiadała leśnym grzybom niż zwykła ziemia ogrodowa. Wtedy możemy spróbować wysiać ich zarodniki lub umieścić w korzeniach drzewa szczepionkę mikoryzową, dostępną w specjalistycznych sklepach.

Na pierwsze rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać 2–3 lata, przy czym nawet wtedy nie ma gwarancji, że grzybnia się przyjmie i wyda owocniki w postaci grzybów. Najłatwiej doczekać się grzybów na działce położonej w pobliżu lasu, a gatunki najlepsze do uprawy to maślaki.

Przeczytaj też:

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania
Jak zbierać grzyby?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE