Czy uprawa grzybów w ogrodzie jest możliwa? Co zrobić, żeby grzyby rosły w ogrodzie?
Grzyby leśne są oczywiście naturalnie związane ze swoim środowiskiem. Czy możliwa jest jednak uprawa grzybów leśnych w ogrodzie czy na działce? Co zrobić, żeby grzyby rosły w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Czy jest możliwe, aby grzyby, np. maślaki, rosły w ogrodzie?
Spis treści
- Czy uprawa grzybów leśnych w ogrodzie jest możliwa?
- Przy jakich drzewach rosną grzyby?
- Co zrobić, żeby grzyby rosły w ogrodzie?
Grzyby leśne w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników. Niestety, próby uprawy grzybów w ogrodzie często kończą się niepowodzeniem. Dlaczego?
Czy uprawa grzybów leśnych w ogrodzie jest możliwa?
Grzyby zbierane w lesie należą to typu mikoryzowych, czyli żyjących w symbiozie z roślinami. Nie mają one zielonego barwnika (chlorofilu), a więc same nie mogą wytwarzać pokarmu, dlatego też czerpią go z korzeni roślin, w zamian dostarczając im wodę i składniki mineralne. Jednak zależności panujące między grzybami a roślinami są dość złożone. Nie każdy gatunek grzyba urośnie w sąsiedztwie dowolnego drzewa i nie zawsze dane drzewo wystarczy, aby rozwinęła się w jego pobliżu grzybnia. Mimo to warto poznać upodobania grzybów, które chcielibyśmy uprawiać.
Przy jakich drzewach rosną grzyby?
Przykładowo koźlarz preferuje sąsiedztwo brzozy (koźlarz babka i koźlarz czerwony) oraz osiki (koźlarz czerwony). Borowik rośnie zwykle w pobliżu sosen, buków lub dębów, a maślak najlepiej czuje się w towarzystwie sosen i modrzewi.
Co zrobić, żeby grzyby rosły w ogrodzie?
Jednak, aby uprawiać grzyby leśne w ogrodzie, nie wystarczy odpowiednie drzewo. Należy pamiętać, że w lesie gleba jest dość szczególna: lekka, przepuszczalna, wilgotna i bogata w substancje organiczne, pochodzące z rozkładu liści. Dlatego też trzeba spróbować stworzyć podobne warunki także w ogrodzie, pozostawiając miejsca pod wybranymi drzewami do dyspozycji natury.
Nie stosujmy na takim terenie żadnych oprysków i nawozów, ani też nie usuwajmy opadłych liści. W ciągu kilku lat powinna się dzięki temu wytworzyć gleba próchnicza, która będzie znacznie bardziej odpowiadała leśnym grzybom niż zwykła ziemia ogrodowa. Wtedy możemy spróbować wysiać ich zarodniki lub umieścić w korzeniach drzewa szczepionkę mikoryzową, dostępną w specjalistycznych sklepach.
Na pierwsze rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać 2–3 lata, przy czym nawet wtedy nie ma gwarancji, że grzybnia się przyjmie i wyda owocniki w postaci grzybów. Najłatwiej doczekać się grzybów na działce położonej w pobliżu lasu, a gatunki najlepsze do uprawy to maślaki.
Przeczytaj też:
- Jak prawidłowo zbierać grzyby – wykręcać czy wycinać?
- Jak suszyć grzyby w piekarniku, na dworze i w suszarce
Autor: GettyImages
Czy jest możliwe, aby grzyby, np. maślaki, rosły w ogrodzie?