Trawnik wiosną. Wiosenne nawożenie trawnika

2013-04-04 13:12 Joanna Lilia

Trawnik wiosną wymaga nawożenia. Podpowiadamy jak wiosną nawozić trawnik, jak zwalczyć chwasty i mech na trawniku. Pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym.

Piękny zielony trawnik będzie nagrodą za staranną wiosenną pielęgnację, do której należą prace pielęgnacyjne, w tym wiosenne nawożenie trawnika.

Pielęgnację trawnika wiosną zaczynamy od dokładnego zagrabienia zeszłorocznych liści oraz obumarłej trawy. Używamy do tego specjalnych grabi do wyczesywania lub mechanicznych skaryfikatorów. W miejscach na trawniku, gdzie przez zimę leżały liście, trawa często gnije i tworzą się fragmenty słabo pokryte darnią lub nawet całkowicie jej pozbawione. Aby uzupełnić te puste place, najlepiej wysiać na nich mieszankę regeneracyjną lub taką samą mieszankę traw, jakiej użyto do założenia trawnika (użycie innej mieszanki grozi powstaniem plam wynikających z różnego koloru liści traw). Białoróżowe plamy na trawniku świadczą o wystąpieniu pleśni śniegowej. Warto też przeprowadzić wertykulację trawnika – wertykulatorem wyposażonym w ostrza przecinamy zbitą darń. Dzięki temu ziemia zostanie dotleniona, łatwiej też do korzeni traw będzie docierała woda.

>>Przeczytaj też:

Nawożenie trawnika wiosną: podstawowe nawozy

Wiosną wykonujemy nawożenie trawnika. Wiosenne nawożenie trawnika: najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu. Kolejnym, szczególnie polecanym nawozem na trawniki jest fosfor, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego – pozwalającego na wcześniejsze koszenie trawy. Potas jest stymulatorem zdrowego wzrostu traw, uodparniającego ją na przymrozki, suszę, odbarwienia i choroby.

Stosując nawóz organiczny na trawnik jakim jest kompost, nigdy nie przenawozimy trawnika, ponieważ składniki pokarmowe są w nim w odpowiednich proporcjach ilościowych. Trawniki zakładane na glebach kwaśnych powinno się zaraz po stopnieniu śniegu posypać węglanem wapnia albo specjalnym wapnem ogrodniczym, jednak nie częściej jak raz na dwa lata.

Warto wiedzieć

Nawożenie trawnika wiosną

Wiosenne nawożenie trawnika jest bardzo ważne. Na całej powierzchni trawnika rozsypujemy nawozy – kompost lub specjalne mieszanki do trawników. Nawozy dostarczają trawnikowi substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu roślin. Wiosenne nawożenie trawnika trzeba wykonać starannie i przestrzegać kilku zasad. Jak prawidłowo nawozić rośliny i trawnik:

  • Do nawożenia trawnika używać nawozu zawierającego 3 główne składniki odżywcze: azot, fosfor i potas.
  • Nawóz do trawnika o zbyt dużej zawartości azotu może spowodować choroby trawnika. Podczas okresu, kiedy rośliny są narażone na stres unikać zbyt nadmiernego nawożenia. Trawy okresu ciepłego odczuwają stres w chłodniejszych porach roku; a trawy okresu chłodnego, podczas upalnych miesięcy.
  • Nawóz rozprowadzać równomiernie po całym trawniku, ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny.
  • Po wykonaniu nawożenia trawnik trzeba podlewać obficie. Pozwoli to na rozpuszczenie się nawozu i uniknięcie oparzeń wywołanych nagromadzeniem się substancji chemicznych.

Zobacz polecane przez nas nasiona, nawozy i ziemie do trawników:

Pielęgnacja trawnika wiosną: zwalczanie chwastów i mchu

Wiosną, gdy nastaną cieplejsze dni, zaczyna rosnąć trawa na trawniku, ale rosną także chwasty. Sposób na chwasty na trawniku: możemy opryskać trawę preparatem Sterane 250SL, który zniszczy pojawiające się już chwasty dwuliścienne. Oprysk wykonujemy przed, a nie po koszeniu trawnika, podczas bezdeszczowej pogody, w temperaturze powyżej 15 st.C. Pierwsze koszenie można zrobić dopiero kilka dni później, gdy zauważymy, że liście chwastów wyraźnie zżółkły. Uważamy, by przez trzy dni po zabiegu, z trawnika nie korzystały dzieci i zwierzęta domowe.
Walka z mchem na trawniku jest prostsza – wystarczy posypać piaskiem mech, by nie docierało do niego słońce. Trawa szybko się przebije przez piasek, a mech zginie.

>>Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE