Trawa cytrynowa, czyli palczatka cytrynowa. Jak uprawiać trawę cytrynową i jak ją wykorzystać?
Trawa cytrynowa, zwana palczatką, zdobywa w ostatnim czasie ogromną popularność. Trawa cytrynowa może być dekoracją ogrodu, ale najczęściej wykorzystuje ją jako roślinę przyprawową i leczniczą. Podpowiadamy jak uprawiać trawę cytrynową w ogrodzie i do czego ja wykorzystywać.
Autor: GettyImages
Trawa cytrynowa
Spis treści
- Jak wygląda trawa cytrynowa?
- Wymagania i uprawa trawy cytrynowej
- Trawa cytrynowa - zastosowanie w ogrodzie
- Zastosowanie trawy cytrynowej w kuchni i domowej apteczce
Jak wygląda trawa cytrynowa?
Trawa cytrynowa (łac. Cymbopogon citratus) to bylina dorastająca do 1,5 m wysokości. Tworzy efektowne gęste kępy długich, lancetowatych, trzcinowatych liści, które po roztarciu wydzielają cytrynowy zapach. Częścią podziemną rośliny są białawe, aromatyczne bulwy. Trawę cytrynową można z powodzeniem uprawiać w naszym klimacie, ale najlepiej w pojemnikach.
Wymagania i uprawa trawy cytrynowej
Trawa cytrynowa najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Sadzi się ją do dużych pojemników. Przed nadejściem mrozów pojemniki z roślinami należy przenieść do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed ujemną temperaturą.
W czasie sezonu trawa cytrynowa wymaga regularnego podlewania, zimą zabieg trzeba ograniczyć do minimum. Roślinę warto dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Wiosną – po przejściu stanu spoczynku – należy ją przyciąć na wysokości około 5 cm. Warto wtedy przy okazji zmienić palczatce pojemnik na większy lub przynajmniej wymienić część podłoża. Większe rośliny można rozmnożyć dzieląc je na 2–3 kępy. Trawa cytrynowa to gatunek krótkowieczny – efektywnie uprawia się go przez kilka lat.
Trawa cytrynowa - zastosowanie w ogrodzie
Palczatka szczególnie wyglądem przypomina inne trawy – wiechliny (należą do jednej rodziny). Tworzy dekoracyjne kępy długich liści. w ogrodzie można ją wykorzystać jako trawę ozdobną. Doskonale nadaje się także do aranżacji balkonu czy tarasu. Najlepiej wygląda posadzona w jednokolorowych, surowych w formie pojemnikach. Znakomicie nadaje się do ogrodów w stylu orientalnym oraz minimalistycznym.
Przeczytaj też: Jak dbać o ozdobne trawy w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Trawa cytrynowa
Zastosowanie trawy cytrynowej w kuchni i domowej apteczce
Jadalną częścią trawy cytrynowej są bulwy i podstawy liści. Pokrojone w plastry fragmenty rośliny warto przed przygotowanie potrawy przez 1–2 godziny moczyć w wodzie. Trawę cytrynową dodaje się je do pikantnych sosów, mięs, dań z drobiu, sałatek, warzywnych curry i owoców morza. Trawę cytrynową często zaparza się jak herbatę lub dodaje do napoi. Jest cenionym składnikiem w kuchni afrykańskiej i azjatyckiej.
Jako lek trawa cytrynowa działa relaksująco, poprawia koncentrację, ogranicza pocenie i przyśpiesza przemianę materii. Wyciągi z trawy cytrynowej działają pozytywnie na skórę – zmniejszając opryszczkę i stany zapalne.