Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

2014-05-19 12:33

Trawy ozdobne to byliny coraz chętniej i częściej sadzone w ogrodach. Podpowiadamy jak pielęgnować trawy ozdobne. Rozmnażanie traw ozdobnych w ogrodzie.

Trawy ozdobne nie wymagają szczególnej opieki i poza podlewaniem w czasie przedłużającej się suszy nie potrzebują pielęgnacji. Rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby. Wiosną można wokół nich rozłożyć kompost lub rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny, ale w najmniejszej polecanej przez producenta dawce. Jeżeli jednak rośliny dobrze rosną, zasilanie nawozem jest zbyteczne. Przenawożone trawy są wybujałe, pokładają się i tracą ładny pokrój, poza tym zwykle gorzej zimują, a te, które tworzą rozłogi, stają się jeszcze bardziej ekspansywne.
Liczne trawy ozdobne (w tym bambusy) tworzą rozłogi, dzięki którym rozrastają się i zdobywają coraz większy teren. Wkraczają na sąsiednie rabaty i je zagłuszają. Walka z takimi roślinami jest trudna. Wyrywanie pędów zwykle nic nie daje, bo szybko pojawiają się nowe. Lepiej więc posadzić ekspansywne gatunki w dużych pojemnikach bez dna, np. plastikowych wiaderkach, i zakopać je w ogrodzie. A gdy po kilku latach zrobi się zbyt ciasno i rośliny zaczną gorzej rosnąć, trzeba je wykopać, podzielić i ponownie posadzić. Większą grupę roślin można oddzielić od innych taśmą szerokości 40 cm zakopaną pionowo w ziemi.

Cięcie traw ozdobnych

Cięcie traw ozdobnych ma na celu usunięcie zaschniętych liści. Nie należy tego jednak robić jesienią, lepiej poczekać do wiosny. Suche liście nie tylko chronią karpy przed przemarznięciem, ale sprawiają też, że oprószone śniegiem rośliny są świetną ozdobą zimowego ogrodu. Poza tym nasiona traw przywabią na działkę ptaki, dzięki którym pusty o tej porze roku ogród ożyje. Liście odcinamy nisko przy ziemi w drugiej połowie marca. W tym czasie czyścimy też gatunki zimozielone, wycinając sekatorem lub nożycami zaschnięte i chore liście. Czasami trzeba przyciąć całą roślinę, jeśli zima okazała się dla niej zbyt sroga; nie należy jej jednak wyrzucać – zwykle wypuszcza nowe pędy.

Rozmnażanie traw ozdobnych

Trawy ozdobne najłatwiej jest rozmnażać przez podział kęp. Należy to robić wiosną. Po wykopaniu i przycięciu liści roślinę dzieli się na niewielkie ukorzenione fragmenty, sadzi się je w nowych miejscach i podlewa. W ten sposób rozmnaża się większość ozdobnych odmian. Dużo roślin można rozmnażać z nasion. Najlepiej posiać je do doniczek wypełnionych żyznym, próchnicznym podłożem i gdy urosną – posadzić w ogrodzie. Trawy tworzą mnóstwo nasion, łatwo się rozsiewają i nieproszone pojawiają się w różnych częściach działki. Można temu zapobiec, sadząc płonne odmiany, które nie zawiązują nasion, albo ścinać kwiatostany, zanim nasiona dojrzeją i osypią się.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE