Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej

2016-09-12 16:04

Topola to drzewo z rodziny wierzbowatych. Znanych jest wiele gatunków topoli, m.in. topola biała, topola szara, topola włoska czy topola osika, jednak w ziołolecznictwie największe zastosowanie znalazła topola czarna. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie topoli. Surowce zielarskie z topoli.

Topola czarna to wysokie drzewo, dorastające do 15-30 m. Charakteryzuje się luźną, szeroką, kopulastą bądź stożkową koroną.  i rozpostartą korę o barwie ciemnobrunatnej. Kora topoli jest ciemnobrunatna, a na starszych egzemplarzach prawie czarna, głęboko spękana. Liście topoli czarnej mają 5-10 cm długości, mają kształt jajowatorombowaty do trójkątnego, u nasady są lekko sercowate, zaostrzone, na brzegu karbowano-piłkowane.

Topola czarna  – surowiec zielarski

Do celów leczniczych pozyskiwane są pączki topoli. Zbiera sie je wczesną wiosną, zrywając ręcznie ze ściętych gałązek te pączki, które jeszcze nie pękły. Zebrane pączki topolo suszy się w temperaturze 30 st. C. Niekiedy zbiera się także młode liście topoli.

Topola czarna – właściwości i zastosowanie

  • Odwar z pączków topoli działa moczopędnie, a także przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego współczesna fitoterapia poleca go przede wszystkim w leczeniu schorzeń dróg moczowych.
  • Po odwar mogą sięgnąć również osoby zmagające się z dną moczanową (podagrą) i innymi chorobami, które objawiają się bólami stawowymi i mięśniowymi czy nerwobólami.
  • Topola, ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe, sprawdzi się także w grypie i przeziębieniu.
  • Z kolei okłady stosowane zewnętrznie przyspieszą gojenie ran.
  • Natomiast kompresy ze zmiażdżonych pączków topoli w medycynie naturalnej stosuje się na trudno gojące się rany i żylakowe owrzodzenia nóg.

Przepis na odwar z pączków topoli

1 łyżkę rozdrobnionych pączków wsyp do garnsuzka i zalej wrzącą wodą. Następnie zagotuj na małym ogniu pod przykryciem. Potem odstaw na 15 minut i przecedź. Odwar można pić po pół szklanki, 2-3 razy dziennie między posiłkami. Ten sam odwar można stosować do wykonania zewnętrznych okładów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE