Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej
Topola to drzewo z rodziny wierzbowatych. Znanych jest wiele gatunków topoli, m.in. topola biała, topola szara, topola włoska czy topola osika, jednak w ziołolecznictwie największe zastosowanie znalazła topola czarna. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie topoli. Surowce zielarskie z topoli.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Topola czarna to wysokie drzewo, dorastające do 15-30 m. Charakteryzuje się luźną, szeroką, kopulastą bądź stożkową koroną. i rozpostartą korę o barwie ciemnobrunatnej. Kora topoli jest ciemnobrunatna, a na starszych egzemplarzach prawie czarna, głęboko spękana. Liście topoli czarnej mają 5-10 cm długości, mają kształt jajowatorombowaty do trójkątnego, u nasady są lekko sercowate, zaostrzone, na brzegu karbowano-piłkowane.
Topola czarna – surowiec zielarski
Do celów leczniczych pozyskiwane są pączki topoli. Zbiera sie je wczesną wiosną, zrywając ręcznie ze ściętych gałązek te pączki, które jeszcze nie pękły. Zebrane pączki topolo suszy się w temperaturze 30 st. C. Niekiedy zbiera się także młode liście topoli.
Topola czarna – właściwości i zastosowanie
- Odwar z pączków topoli działa moczopędnie, a także przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego współczesna fitoterapia poleca go przede wszystkim w leczeniu schorzeń dróg moczowych.
- Po odwar mogą sięgnąć również osoby zmagające się z dną moczanową (podagrą) i innymi chorobami, które objawiają się bólami stawowymi i mięśniowymi czy nerwobólami.
- Topola, ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe, sprawdzi się także w grypie i przeziębieniu.
- Z kolei okłady stosowane zewnętrznie przyspieszą gojenie ran.
- Natomiast kompresy ze zmiażdżonych pączków topoli w medycynie naturalnej stosuje się na trudno gojące się rany i żylakowe owrzodzenia nóg.
Przepis na odwar z pączków topoli
1 łyżkę rozdrobnionych pączków wsyp do garnsuzka i zalej wrzącą wodą. Następnie zagotuj na małym ogniu pod przykryciem. Potem odstaw na 15 minut i przecedź. Odwar można pić po pół szklanki, 2-3 razy dziennie między posiłkami. Ten sam odwar można stosować do wykonania zewnętrznych okładów.