Święto Matki Boskiej Zielnej. Jak zrobić bukiet? Jakie zioła zbierać? Popularne są zwłaszcza zioła lecznicze

2022-08-14 9:18
Bukiet na Matki Boskiej Zielnej
Autor: GettyImages Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana powszechnie jako Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święcimy bukiety z ziół. Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej? Jakie zioła powinny się w nim znaleźć?

15 sierpnia to według polskiej tradycji Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu tradycyjnie przynosimy do kościoła bukiety z ziół, kwiatów, zbóż i owoców, by je poświęcić.

Spis treści

  1. 15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Zielnej
  2. Zobacz zdjęcia bukietów na Matki Boskiej Zielnej
  3. Tradycyjne zwyczaje na Matki Boskiej Zielnej
  4. Zioła lecznicze i inne rośliny w wiązance na sierpniowe święto
  5. Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej
  6. Jak zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Zielnej

W tradycji ludowej Matka Boska, która jest patronką 15 dnia sierpnia, jest jednocześnie czczona jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. I stąd właśnie zwana jest Matką Boską Zielną.

Zobacz zdjęcia bukietów na Matki Boskiej Zielnej

Tradycyjne zwyczaje na Matki Boskiej Zielnej

W dniu sierpniowego święta składane są Maryi ofiary z płodów ziemi zbieranych z łąk, pół, sadów, ogrodów i lasów. Przynoszone w tym dniu na nabożeństwo, związane w bukiet dojrzałe zboża i zioła, warzywa, owoce i kwiaty, są święcone.

Dawniej wierzono, że bukiety poświęcone w kościele nabierały wyjątkowych właściwości leczniczych. Dlatego po zakończeniu święta nie wyrzucano ich, ale trzymano przez cały rok, wierząc, że ochronią dom od nieszczęść, chorób czy uderzenia pioruna. Wyjęte z wiązanek zioła wykorzystywano do leczenia ludzi i zwierząt gospodarskich. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, nad drzwiami wejściowymi, na ścianie frontowej, na strychu, w oborach i stodołach. Zatknięte na polu chroniły uprawy przed piorunami i szkodnikami, a umieszczone w stodołach zbiory przed myszami.

Wiązanki ziół i owoców w różnych regionach kraju miały różne nazwy: ziele, ograbka, równianka, rózga, kępka, ruchla, prozanka. Różne też były jej formy - od zbliżonej do wielkanocnej palemki, poprzez wianek, do kosza wypełnionego po brzegi płodami.

Przysłowie: W sierpniu każdy kwiat woła- zanieś mnie do kościoła!

Zioła lecznicze i inne rośliny w wiązance na sierpniowe święto

Według starej tradycji, bukiet na Matki Boską Zielnej składał się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Cyfra siedem w Starym Testamencie była uznawana za symbol doskonałości. Ważne, by ilość roślin była nieparzysta.Układano je z popularnych ziół: mięty, bylicy, macierzanki, piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika oraz z kwiatów polnych i ogrodowych. Dodatek stanowiły kłosy zbóż, len, makówki, konopie oraz rozmaite warzywa i owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak bądź jabłko, gałązkę obsypana owocami wiśni, gałązki leszczynowe z orzechami.

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej
Autor: GettyImages Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej

W dzisiejszych czasach świąteczne bukiety często są dużo skromniejsze i sprowadzają się do formy niewielkich bukiecików, choć w niektórych regionach Polski tradycja jest nadal silnie kultywowana i wiązanki są przygotowane "na bogato"! Tradycyjnie jednak najważniejszymi ich składnikami są zioła lecznicze i kwiaty. Można wykorzystać kwiaty zebrane w ogrodzie, np. kwitnące na żółto nawłocie, rudbekie i słoneczniki, białe i różowe kwiatostany hortensji, różnokolorowe mieczyki, kosmosy w bieli, różu czy fuksji, kolorowe cynie. Nie trzeba ograniczać się do tych gatunków - jeśli ich nie mamy, przygotujmy bukiet z innych roślin, na przykład tych znalezionych na łące - pasować będą wszystkie polne kwiaty! Dodajmy kilka kłosów zbóż zebranych z pola, a jeśli trudno nam je zdobyć, jako zamiennik mogą być kwiatostany ozdobnej trawy. Pamiętajmy o ziołach - ich nie powinno zabraknąć. Mięta, szałwia, tymianek, bylica, krwawnik, lawenda - wystarczy jedna lub kilka gałązek. Do bukietu możemy dodać owoce i warzywa.

Łąka kwietna w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną >>>

Jak zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Przygotujmy wszystkie rośliny, z których chcemy ułożyć bukiet. Z dolnych części wszystkich łodyg usuńmy liście i drobne pędy. Układanie bukietu zaczynamy od największych roślin - je umieszczamy pośrodku, a wokół dokładamy te mniejsze i drobniejsze w ten sposób, aby zajmowały one całą wysokość bukietu. Kłosy zbóż czy kwiatostany traw wplatamy pomiędzy zioła, kwiaty i owoce, aby rozluźnić nieco kompozycję. Całość związujemy sznurkiem albo ozdobną wstążką.

Warto wiedzieć

Okres 30 dni od 15 sierpnia jest "kobiecą trzydziestką". Według ludowej tradycji w tym czasie zioła kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc. Dlatego właśnie w tych dniach należy zbierać zioła, które wykorzystywane będą zimą.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE