Storczyk Zygopetalum – domowa uprawa i pielęgnacja
Storczyk Zygopetalum od niedawna zaczął pojawiać się w naszych domach. Nic w tym dziwnego, bowiem roślina zachwyca pięknymi kwiatami. Podpowiadamy, jakie warunki należy zapewnić storczykom z rodzaju Zygopetalum i jak je pielęgnować w domu. Domowa uprawa i pielęgnacja storczyków Zygopetalum.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Piękne i egzotyczne storczyki już od dawna zajmują stałe miejsce w naszych mieszkaniach. Do najpopularniejszych i najchętniej uprawianych należy mało wymagający i niezwykle atrakcyjny storczyk Phalaenopsis, jednak coraz częściej interesujemy się także innymi gatunkami tych wspaniałych roślin.
Jednym z nich jest ciekawy storczyk Zygopetalum, który dopiero od niedawna zaczął pojawiać się w naszych domach.
Rodzaj Zygopetalum obejmuje około 30 gatunków, ale tylko kilka z nich uprawianych jest jako ozdobne rośliny pokojowe, m.in.:
- Zygopetalum macka,
- Zygopetalum intermedium,
- Zygopetalum crinitum.
Storczyki z rodzaju Zygopetalum, różnią się wyglądem od popularnych falenopsisów i mają od nich nieco wyższe wymagania, dlatego na błędy uprawowe szybko też reagują pogorszeniem wyglądu i utratą walorów ozdobnych. Przykładowo: przelanie podłoża prowadzi do pojawienia się pleśni, chorób grzybowych i zamierania roślin, zbyt suche powietrze sprzyja atakowi przędziorków i zasuszaniu końcówek liści, spryskiwanie liści wodą przyczynia się do wystąpienia na nich brzydkich plam, natomiast złe warunki oświetleniowe są przyczyną braku kwitnienia lub poparzeń liści.
>>Przeczytaj też: Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis
Storczyki Zygopetalum tworzą grube korzenie oraz nadziemne, pękate, zielone pseudobulwy, z których wyrastają po 2-3 jasnozielone, lancetowate, cienkie, długie liście. Roślina kwitnie zwykle w okresie zimowym (od października do marca), wypuszczając około metrowej długości, sztywne, zielone pędy i rozwijając na całej ich długości niezbyt duże (5-10 kwiatów średnicy 5-7 cm), pachnące kwiaty. Każdy kwiat ma pięć wąskich, ciemniejszych, skierowanych do góry płatków, ozdobionych żyłkami lub cętkami oraz jeden duży, skierowany do dołu, biały płatek z intensywnym, różowym lub fioletowym rysunkiem i wyraźnym zgrubieniem u nasady.
>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie
Warunki uprawy storczyków Zygopetalum
Storczyki z rodzaju Zygopetalum pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zasiedlają widne lasy i porośnięte roślinnością zbocza. W uprawie oczekują więc podobnych warunków, czyli:
- bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska uprawy,
- przez cały rok dość wysokiej temperatury,
- podwyższonej wilgotności powietrza.
Najlepszym miejscem dla storczyka Zygopetalum będzie bardzo jasny, wschodni lub zachodni parapet, zapewniający roślinie odpowiednią ilość światła. Można go też uprawiać na południowym oknie, o ile tylko będzie osłonięty przed bezpośrednim słońcem.
>>Przeczytaj też: Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże
Światło, temperatura i wilgotność w uprawie Zygopetalum
Storczyk Zygopetalum jest bardzo wrażliwy na ilość światła. Jeśli ma go zbyt mało - nie kwitnie, a jego liście stają się blade i wiotkie, natomiast gdy słońca ma za dużo - jego liście żółkną, a na ich powierzchni pojawiają się brzydkie plamy i przebarwienia.
W uprawie Zygopetalum nie mniej ważna od światła jest jednak również odpowiednia temperatura, która w ciągu całego roku nie powinna spadać poniżej 15 st. C (z wyjątkiem okresu przechłodzenia, kiedy w nocy może być nieco niższa). Rośliny preferują umiarkowane ciepło i najlepiej czują się w temperaturze 20-22 st. C latem i 15-18 st. C zimą. Bardzo lubią też, gdy nocą temperatura jest o kilka stopni niższa niż w dzień.
W mieszkaniu najtrudniejszym do spełnienia warunkiem prawidłowego rozwoju zygopetalum jest zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża. Storczyk nie lubi zbyt mokrej ziemi, dlatego należy podlewać go regularnie, ale umiarkowanie (podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nigdy mokre). Oczekuje natomiast dość wysokiej wilgotności powietrza i najlepiej czuje się, gdy jej poziom przekracza 50-60 proc. Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków wilgotnościowych jest jednak dość trudne, gdyż nie lubią spryskiwania liści wodą (zamgławianie powoduje powstawanie na liściach brzydkich plam i przebarwień). Rozwiązaniem może być umieszczenie w ich pobliżu nawilżacza powietrza lub ustawienie doniczki na mokrych kulkach keramzytu. Rośliny znakomicie będą się też czuły w oknie kwiatowym, gdzie panuje idealny dla nich mikroklimat.
Przesadzanie i nawożenie Zygopetalum
W odpowiednich warunkach, storczyki z rodzaju zygopetalum pięknie się rozrastają i systematycznie kwitną, co sprawia, że wiosną każdego roku wymagają przesadzania. W przeciwieństwie do falenopsisów, nie lubią jednak zbyt ciasnych doniczek, dlatego należy zapewnić im odpowiednio duże pojemniki, wypełnione bardzo lekkim, przepuszczalnym podłożem, przeznaczonym specjalnie dla storczyków (zwykle na bazie kory i perlitu). W okresie wegetacyjnym (wiosna-lato), nie należy też zapominać o systematycznym dokarmianiu roślin nawozami dla storczyków.
Co zrobić, by Zygopetalum kwitło?
Mimo najbardziej troskliwej opieki, może się jednak zdarzyć, że nawet dorodny i zdrowo wyglądający okaz Zygopetalum nie chce kwitnąć. Aby mu w tym pomóc, wczesną jesienią roślinę należy nieco przechłodzić. W tym celu trzeba umieścić ją na kilka tygodni na balkonie lub ustawić w chłodniejszym pomieszczeniu, pilnując, aby w nocy temperatura wynosiła 14-15 st. C (nie powinna spadać poniżej 12 st. C). W tym czasie należy też ograniczyć podlewanie, zapewniając storczykowi jedynie minimalną ilość wilgoci w podłożu. Kiedy już pojawią się pierwsze pędy i pąki kwiatowe, storczyka można przenieść do mieszkania, ustawiając w miejscu widnym, ale niezbyt ciepłym (18-20 st. C). W takich warunkach, kwiaty na pędach powinny się utrzymać przez 2-3 miesiące.