Słonecznica (Delosperma) - odmiany, wymagania, pielęgnacja, uprawa, zastosowanie

2021-11-10 15:19
Delosperma
Autor: GettyImages Delosperma to idealna roślina do ogrodów skalnych czy żwirowych oraz do obsadzania murków kwiatowych

Słonecznica (Delosperma) nazywana jest także przypołudnikiem. Dzięki swoim walorom może być ciekawym urozmaiceniem słonecznych rabat bylinowych i ogrodów skalnych. Jakie wymagania ma słonecznica i jak ją uprawiać?

Delosperma nubigenum

Najczęściej u nas uprawiana jest słonecznica wysokogórka (Delosperma nubigenum), kwitnąca na żółto i tworząca niskie (zwykle 5-10 cm wysokości), łatwo ukorzeniające się, płożące kępki, z czasem zmieniające się w ładne kobierce szerokości około 30 cm. Z tego względu świetnie nadaje się do obsadzania ogrodów skalnych lub żwirowych.

Delosperma jest zimozieloną byliną, a jednocześnie sukulentem, o czym świadczą eliptyczno-wałeczkowate, mięsiste i gładkie, krótkie (do 2 cm długości) jasnozielone liście, przypominające nieco liście gruboszów (Crassula). Dekoracyjne są także nieduże (średnicy około 2 cm), wielopłatkowe, promieniste, żółte kwiaty delospermy, które pojawiają się wiosną (maj-czerwiec). Kwitnienie słonecznicy często trwa od wiosny, przez lato - nawet do późnej jesieni (w zależności od odmiany). Charakterystyczną cechą rośliny jest to, że kwiaty zamykają się w czasie niekorzystnych warunków pogodowych lub na noc. 

Słonecznica wysokogórska - warunki uprawy

Słonecznica należy do roślin typowo skalnych, więc wymaga słonecznego stanowiska oraz luźnej, suchej, przepuszczalnej gleby (warto dodać do niej przy sadzeniu żwiru lub gruboziarnistego piasku), najlepiej wapiennej (o zasadowym odczynie).

Dobrze znosi suszę i upał, a nie toleruje uprawy w miejscach, gdzie gleba jest stale wilgotna lub gromadzi się woda. Zaleganie wody powoduje szybkie gnicie korzeni i zamieranie roślin (może być to kłopot w okresie jesieni i zimy). Nie potrzebuje więc zbyt częstego podlewania, ponieważ jak każdy sukulent ma zdolność gromadzenia wody w liściach i pędach.

Słonecznica wysokogórska nieźle znosi nasze zimy i znosi temperaturę nawet do -20 st.C, ale młode sadzonki warto osłaniać przed mrozem (np. stroiszem).

Przeczytaj też:

Budowa skalniaka w ogrodzie: kiedy i jak zakładać skalniak w ogrodzie >>>

Ciekawe odmiany słonecznicy wysokogórskiej

Delosperma nubigenum w zależności od odmiany (jest ich wiele) tworzy kwiaty w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym lub w odcieniach fioletu.

Do atrakcyjnych odmian należą:

  • 'Fire Spinner' - kwitnie od lata do października, ma złocistopomarańczowe kwiaty z ciemnoróżowym środkiem,
  • 'Amethyst' - dorasta do około 10 cm wysokości, kwiaty (podobne do stokrotek) są różowe z żółtym środkiem i jasnofioletowym oczkiem,
  • 'Grenade' - płatki kwiatów są pomarańczowoczerwone, a środek kwiatu biały, wypełniony żółtymi pręcikami, dodatkowo z różowym oczkiem.

Delosperma cooperi

Innym popularnym gatunkiem słonecznicy, ale rzadziej uprawianym ze względu na większą wrażliwość na mróz, jest słonecznica Coopera (Delosperma cooperii). Rośnie nieco wyżej (do około 10 cm) i kwitnie zwykle na różowofioletowo, tworząc także dekoracyjne kobierce w ogrodach skalnych. Wymaga jednak stałego zabezpieczania na zimę ze względu na słabą mrozoodporność.

W obrębie tego gatunku wyhodowano także różne efektowne odmiany o ciekawych kolorach kwiatów, np. 'Mesa Verde' - o łososiowych kwiatach ze złotym oczkiem czy 'Graaf Reinet' - o białych kwiatach (podobnych do stokrotek) z żółtym środkiem.

Słonecznica Coopera polecana jest do uprawy raczej w cieplejszych (zachodnich) rejonach Polski. Ponadto, podobnie jak w przypadku wszystkich słonecznic, ważne jest dobre przygotowanie gleby (dobrze przepuszczalnej lub żwirowej) oraz stanowiska, z którego dobrze odprowadzany jest nadmiar wody (także w okresie zimy).

Przeczytaj też: Jak założyć ogród na piaszczystej ziemi >>>

Słonecznice - zastosowanie w ogrodzie

Słonecznice są bylinami, które idealnie nadają się do ogrodów w stylu skalnym, do obsadzania murków kwiatowych, kompozycji w ogrodach żwirowych, na rabatach z innymi bylinami, ale także do uprawy w pojemnikach (donicach czy skrzynkach). Najlepiej kupić ukorzenione rośliny w doniczkach i posadzić w odpowiedniej (suchej i przepuszczalnej) glebie, w miejscach, gdzie nie ma ryzyka gromadzenia się wody (np. w wyższych partiach ogrodu lub rabat). 

Obok nieskomplikowanej uprawy, delospermy mają także inną zaletę – łatwo się rozmnażają przez sadzonki pędowe (sadzonki szybko się ukorzeniają).

Przeczytaj też:

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku? >>>

Żwirowe rabaty w ogrodzie: jak założyć i pielęgnować >>>

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE