Skąd wiadomo, że rośliny doniczkowe trzeba podlać? Ważne wskazówki!

2025-02-06 15:55

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w domowej uprawie roślin doniczkowych jest podlewanie. Dla roślin szkodliwe jest zarówno ich przesuszenie, jak i zalanie. Skąd zatem wiadomo, że roślina potrzebuje wody i trzeba ją podlać? Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy kwiaty mają sucho i potrzebują nawadniania.

Rośliny doniczkowe
Autor: GettyImages Skąd wiadomo, że domowe rośliny doniczkowe trzeba podlać?

Spis treści

  1. Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?
  2. Po pierwsze: sprawdź wilgotność ziemi w doniczce
  3. Po drugie: obejrzyj liście rośliny
  4. Po trzecie: przyjrzyj się, jaki kolor ma ziemia w doniczce i czy od niej odstaje
  5. Po czwarte: możesz zmierzyć wilgotność ziemi w doniczce specjalnym urządzaniem

Dla roślin doniczkowych szkodliwy jest zarówno niedobór wody, jak i jej nadmiar. Roślina przesuszona reaguje więdnięciem lub zasuszaniem i zrzucaniem liści oraz kwiatów. Jeśli natomiast roślina została zalana, to jej korzenie zagniwają, liście żółkną, zaczynają się zwijać, więdną i często opadają, a łodygi czernieją.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?

Nie ma jednej zasady, kiedy należy podlewać rośliny doniczkowe. Zależy to bowiem od wielu czynników, np. od gatunku rośliny (mają różną odporność na niedobór wody), objętości podłoża, w którym rośnie, temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Pamiętajmy też, że rośliny w okresie spoczynku podlewamy znacznie rzadziej, niż w okresie wzrostu.

Nie wszystkie rośliny wymagają podlewania z tą samą intensywnością i częstotliwością. Do tego przerwy między podlewaniami w przypadku każdej rośliny nie zawsze muszą być takie same. Jak zatem możemy określić, że rośliny doniczkowe potrzebują wody? Konieczna jest do tego obserwacja naszej kolekcji. Zieleń często sama pokazuje, że potrzebuje wody. Dodatkowo warto ocenić wilgotność ziemi w doniczkach. Jak sprawdzić, czy kwiaty mają sucho i potrzebują nawadniania?

Pamiętajmy, że lepiej dopuścić do lekkiego przesuszenia rośliny niż do jej zalania.

Po pierwsze: sprawdź wilgotność ziemi w doniczce

Najprościej wilgotność ziemi w doniczce można sprawdzić… palcem. Wystarczy zagłębić suchy palec w podłożu na kilka centymetrów, po czym go wyjąć. Jeśli na palcu pozostały grudki czarnej ziemi, świadczy to o tym, że ziemia nadal jest wilgotna. Jeśli zaś palec jest tylko lekko pobrudzony (jakby okurzony), to znaczy, że podłoże przeschło i roślinę trzeba podlać.

Po drugie: obejrzyj liście rośliny

Przesuszona roślina nie wygląda dobrze – jej liście początkowo więdną i stają się oklapnięte, później zaś często żółkną, brązowieją, a gdy niedobór wody się przedłuża, nawet zasychają.

Po trzecie: przyjrzyj się, jaki kolor ma ziemia w doniczce i czy od niej odstaje

Żeby sprawdzić, czy ziemia w doniczce jest sucha, wystarczy sprawdzić jej barwę. Jeśli ziemia ma mocno ciemny kolor, to jest wilgotna. Jeśli natomiast jest jasna, a do tego odstaje od brzegów doniczki, to znak, że jest sucha, a roślina wymaga nawodnienia.

Ziemia wilgotna jest o wiele cięższa niż ziemia sucha - możemy to ocenić podnosząc doniczkę z rośliną: jeśli jest lekka, to prawdopodobnie roślina potrzebuje podlewania.

Po czwarte: możesz zmierzyć wilgotność ziemi w doniczce specjalnym urządzaniem

Zamiast oceniać wilgotność ziemi organoleptycznie, możesz wykorzystać do tego miernik wilgotności gleby, czyli higrometr glebowy, który precyzyjnie określi stan nawodnienia gleby.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin doniczkowych w domu? Te sposoby się sprawdzą!

Murator Google News
Autor:
QUIZ. Kochasz rośliny doniczkowe? Potrafisz rozpoznać je po kwiatach?
Pytanie 1 z 12
Jaka roślina doniczkowa ma takie piękne kwiaty?
Róża chińska
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE