Rośliny dobre na zmęczenie - te rośliny dodadzą nam energii
Czy znasz rośliny dobre na zmęczenie? Jeśli potrzebujemy zastrzyku energii, zamiast po kolejną filiżankę kawy sięgnijmy po warzywa, owoce, kiełki lub… miseczkę płatków owsianych. Poznajmy rośliny, które dodadzą nam energii.
Autor: photos.com
Dojrzewające w koszyczku na roślinie nasiona słonecznika trzeba ochraniać przed ptakami
Codzienna porcja niektórych owoców, warzyw, kiełków czy innych naturalnych produktów pomoże nam pokonać chandrę, doda energii i optymizmu. Nie tylko dostarczy potrzebnych witamin i składników odżywczych, ale też energii potrzebnej do życia.
Niektóre rośliny pobudzają umysł i ciało, a inne relaksują - konsumpcja tych drugich zalecana jest więc przed snem. Warto wiedzieć, po które z nich sięgnąć, by dodać sobie wigoru, zwłaszcza gdy dużo pracujemy, czujemy się przemęczeni i pożera nas stres.
Rośliny dobre na zmęczenie: kiełki
Niewiele produktów ma w sobie tyle energii, co kiełki! Dodają wigoru, ożywiają, wzmacniają i regenerują organizm. Sięgnijmy więc po nie, jeśli chcemy utrzymać dobrą formę po zimie, jesteśmy ospali i nic nam się nie chce. Jest w nich bowiem wszystko, co najlepsze - i to w ogromnych dawkach: witaminy, mikroelementy, błonnik, białko. Kiełki są też kopalnią przeciwutleniaczy. Warto jeść wszystkie rodzaje kiełków (np. roślin strączkowych, warzyw, zbóż).
>>Przeczytaj też: Kiełki: jakie kiełki można hodować w domu. Walory zdrowotne kiełków
Rośliny dobre na zmęczenie: brzoskwinia
Brzoskwinia to jeden z najbardziej energetyzujących owoców, pełen witaminy A, B oraz B3, która wycisza i relaksuje, a jej niedobór może wywołać schizofrenię i depresję. Witamina ta jest też niezbędna do produkcji hormonu szczęścia-serotoniny, której brak powoduje apatię, nerwowość i podatność na stres. Brzoskwinia zawiera również składniki mineralne, np. fosfor (poprawiający metabolizmu) oraz potas (regulujący pracę serca i układu nerwowego). Owoc ten chroni też przed osteoporozą.
Rośliny dobre na zmęczenie: gruszka
Tajna broń gruszek to bor - pierwiastek poprawiający sprawność umysłową i koncentrację. Znajdziemy w nich też wiele witamin i soli mineralnych. Jako jedne z nielicznych owoców zawierają również jod - minerał pozytywnie wpływający na funkcjonowanie tarczycy. Nie brakuje im też antyoksydantów, takich jak witamina A, C i E. Ponoć mogą nawet zapobiec udarowi mózgu i nadciśnieniu.
Rośliny dobre na zmęczenie: banan
Banany to pożywne owoce, które mają duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zawierają bowiem serotoninę, która działa antydepresyjnie i poprawia nastrój. Jest w nich też sporo węglowodanów, będących źródłem energii oraz sód i potas, regulujące pracę serca i układu nerwowego. Banany zawierają też beta-karoten oraz witaminy z grupy B i C.
Spożywanie dużej ilości tych owoców grozi jednak przyrostem wagi.
>>Przeczytaj też: Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce
Rośliny dobre na zmęczenie: brokuł
W zielonych warzywach - zwłaszcza w brokułach, szparagach, szpinaku - znajdziemy kompleks witamin z grupy B oraz dodające energii żelazo i magnez. Brokuły zawierają też koenzym Q10, który ma decydujące znaczenie dla wytwarzania energii na poziomie komórkowym. Są przy tym niskokaloryczne, nie grożą więc przyrostem wagi. Można je jeść na surowo, gotowane i grillowanie. Są świetnym dodatkiem do zup, sosów, sałatek.
Rośliny dobre na zmęczenie: słonecznik
Między głównymi posiłkami lubimy coś schrupać. Najczęściej sięgamy po niezdrowe czipsy, krakersy lub fistaszki. Pora zamienić je na pestki słonecznika, które zawierają mnóstwo białka, żelaza, miedzi, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E (zwaną witaminą młodości) oraz B. Poza tym są bogate w magnez, który pomaga radzić sobie ze stresem, oraz w błonnik, dający poczucie sytości. Ale uwaga! 100 gram słonecznika to aż 572 kcal! Spożywajmy je więc z umiarem.
Rośliny dobre na zmęczenie: płatki owsiane
Talerz płatków owsianych z mlekiem lub jogurtem zapewnia komórkom mózgowym i nerwowym porcję witaminy B6, poprawiającej pamięć, koncentrację i przyswajanie wiedzy. A witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają zmęczeniu. Owies zawiera też substancje antydepresyjne i poprawiające nastrój (m. in. selen i magnez) oraz witaminę E, spowalniającą procesy starzenia. Po zjedzeniu owsianki łatwiej jest się skoncentrować, rozwiązywać krzyżówki, zapamiętywać nowe rzeczy... Warto o tym pamiętać, ustalając śniadaniowe menu.