Pokrzywa – właściwości zdrowotne. Na co pomaga picie pokrzywy? Jak zrobić sok z pokrzywy?

2024-04-18 13:39

Pokrzywa zwyczajna to nie tylko pospolity, parzący chwast. to również roślina lecznicza, od dawna wykorzystywana w ziołolecznictwie. Poznaj właściwości pokrzywy i jej zastosowanie, także w ogrodzie. Na co pomaga pokrzywa?

Spis treści

  1. Pokrzywa właściwości zdrowotne
  2. Na co pomaga picie pokrzywy?
  3. Galeria zdjęć: Pokrzywa zwyczajna
  4. Pokrzywa do picia - jak zrobić napar z pokrzywy?
  5. Sok z pokrzywy - przepis
  6. Jak zrobić płukankę z pokrzywy?
  7. Pokrzywa - świetny środek na poprawę kondycji skóry i włosów
  8. Zastosowanie pokrzywy w ogrodzie
Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica) rośnie w Polsce dziko praktycznie wszędzie – w lasach, ogrodach, zaroślach, na polanach, przydrożach i pastwiskach. Dla większości z nas kojarzy się z mało przyjemnym (bo parzy!) i dość uciążliwym chwastem. Wbrew pozorom pokrzywa jest rośliną bardzo wartościową i bogatą w wiele cennych substancji organicznych, która dzięki swoim właściwościom leczniczym, od wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej.

Pokrzywa właściwości zdrowotne

Pokrzywa jest bogata w witaminy A, K, B2, C, zawiera także minerały (m.in. magnez, wapń, siarkę, żelazo) oraz kwasy organiczne, garbniki, fitosterole i wiele innych substancji. Dzięki temu pokrzywa ma właściwości lecznicze i jest traktowana jak panaceum na wiele dolegliwości. Surowcem leczniczym są liście pokrzywy (Folium Urticae), które zbiera się od czerwca do września. W lecznictwie wykorzystuje się także korzenie pokrzywy (Radix Urticae), które wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną i suszy w temperaturze do 40 st. C.

Pokrzywa właściwości:

  • pokrzywa ma właściwości przeciwgrzybiczne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwkrwotoczne,
  • odżywcze.

Na co pomaga picie pokrzywy?

Preparaty z pokrzywy wspomagają procesy trawienne, poprawiają funkcjonowanie układu moczowego, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają potliwość, wspomagają układ odpornościowy. Pokrzywa ma korzystny wpływ na procesy przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn, a także wspomagają leczenie cukrzycy typu II.

Bogactwo witamin i związków mineralnych znajdujące się w pokrzywie, może także wzbogacić dietę osób osłabionych chorobą lub cierpiących na anemię. Pokrzywa może być także wykorzystywana do łagodzenia objawów niektórych chorób skóry takich jak owrzodzenia, stany zapalne czy trudno gojące się rany. Co ciekawe, może też wspomagać leczenie początkowych stadiów chorób prostaty u mężczyzn.

Galeria zdjęć: Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa do picia - jak zrobić napar z pokrzywy?

W odpowiedniej ilości młoda pokrzywa może zdziałać prawdziwe zdrowotne cuda! Aby wykorzystać właściwości pokrzywy można zrobić z liści napar do picia.

Łyżkę ususzonej pokrzywy zaparza się jak herbatę. Zaleca się ją stosować przy nadciśnieniu, anemii, łagodnych biegunkach, stanach zapalnych przewodu pokarmowego i na poprawę trawienia. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie pokrzywy także w początkowym okresie cukrzycy (oczywiście pod nadzorem lekarza), gdyż obniża nieznacznie poziom cukru we krwi. W medycynie naturalnej właściwości lecznicze pokrzywy są wykorzystywane pomocniczo w kamicy moczowej, skazie moczanowej i chorobie reumatycznej.

Sok z pokrzywy - przepis

Istotne jest to, że w postaci soków czy smoothie pokrzywa nie straci nic ze swoich bogatych odżywczych właściwości.

  • 2 szklanki liści młodej pokrzywy
  • 1 jabłko
  • limonka

Po dokładnym umyciu pokrzywy, składniki na przemian wkładamy do wolnoobrotowej wyciskarki do soków.

Jak zrobić płukankę z pokrzywy?

Płukanki z liści pokrzywy - zalej litrem wody 30 liści i po 15 minut przecedź. Pokrzywa na włosy podrażnia skórę głowy, dlatego uważa się, że przyśpieszają porost włosów. Właściwości pokrzywy wykorzystywane są również w pielęgnacji włosów. Płukankę z pokrzywy można stosować w celu zwalczenia łupieżu, choć w tym przypadku lepiej sprawdzą się płukanki z korzenia pokrzywy.

warto wiedzieć
Pokrzywa zwyczajna

Autor: Magdalena Michalak

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa - świetny środek na poprawę kondycji skóry i włosów

Pokrzywa to również wspaniały środek kosmetyczny. Działa zbawiennie na cerę (pomagając w niwelowaniu trądziku i innych niedoskonałości), wzmacnia także paznokcie. Pokrzywa znakomicie nadaje się do pielęgnacji włosów, gdyż wzmacnia ich cebulki, zmniejsza łojotok, likwiduje łupież i ogranicza wypadanie włosów. Wykorzystując pokrzywę do celów leczniczych, należy jednak pamiętać, aby zbierać liście wyłącznie z młodych roślin, które jeszcze nie zdążyły zakwitnąć. W starszych liściach i w kwitnących pędach pojawiają się bowiem substancje, które mogą uszkodzić wątrobę oraz nerki.

Zastosowanie pokrzywy w ogrodzie

Pokrzywa zawiera między innymi sole mineralne (potas i azot oraz fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk), witaminy (np. A, B2, C, K), chlorofil, karoten, ksantofil, pektyny, flawonoidy, enzymy, białka, kwasy organiczne i garbniki. Dzięki swojemu składowi pokrzywa znakomicie nadaje się m.in. do przygotowania doskonałego naturalnego nawozu płynnego - gnojówki z pokrzywy, który znakomicie nadaje się do nawożenia roślin. Gnojówka może być też wartościowym dodatkiem do kompostu, wzbogacając go o dodatkowe substancje odżywcze.

Przeczytaj: jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Pokrzywa może stać się również naszym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami, gdyż przygotowane z pokrzywy preparaty (wyciągi, wywary, gnojówki), pomagają ograniczyć inwazję mszyc, przędziorków, a nawet niektórych chorób grzybowych.

Liście pokrzywy sprawdzają się też jako ściółka w uprawach warzywnych, gdyż nie tylko chronią podłoże przed utratą wilgoci i rozwojem chwastów, ale też dodatkowo wzbogacają je w związki mineralne.

Przeczytaj też:

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Nasi Partnerzy polecają