Owies wielkanocny - jak siać? W czym najlepiej?

2023-04-03 10:49
Owies na Wielkanoc
Autor: GettyImages Zielony owies jest symbolem rodzącego się życia i wiosny. Jak i kiedy siać owies wielkanocny, aby ozdobił stół?

Jak siać owies wielkanocny? Kiedy wysiać owies na Wielkanoc, żeby zdążył wyrosnąć? Owies to jedna z najpopularniejszych ozdób świąt. Podpowiadamy, jak i kiedy siać owies, aby udekorować nim wielkanocny stół.

Spis treści

  1. Kiedy siać owies na Wielkanoc?
  2. Jak i w czym posadzić owies na Wielkanoc?

Młode, soczystozielone pędy owsa to jedna z obowiązkowych wielkanocnych dekoracji. Symbolizuje rodzące się życie oraz... wiosnę! Trawka z owsa w ozdobnych pojemnikach razem z pisankami, kurczaczkami i wiosennymi kwiatami zdobi każdy świąteczny stół. Kiedy wysiać owies, aby nasiona zdążyły skiełkować, a źdźbła wyrosnąć?

Kiedy siać owies na Wielkanoc?

Aby cieszyć się zielonymi źdźbłami owsa na wielkanocnym stole, nasiona musimy wysiać około dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi.

Jak i w czym posadzić owies na Wielkanoc?

  • Nasiona owsa można kupić w sklepie ogrodniczym albo na targu. Jako naczynie możemy wykorzystać płaską tackę albo talerzyk, plastikową donicę albo ozdobny pojemnik.
  • Jeśli wybierzemy płaskie naczynie, wtedy wypełniamy je grubą warstwą ligniny bądź waty – podłoże to trzeba dobrze nawilżyć (wody należy wlać tyle, aby wata czy lignina była dobrze nią nasączona). Doniczki albo inne wyższe pojemniki wypełniamy ziemią wymieszaną z piaskiem (podłoże należy dobrze zwilżyć).
  • Nasiona owsa rozmieszczamy równomiernie na podłożu, a następnie obficie spryskujemy wodą. Naczynie z wysianym owsem najlepiej postawić w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu – idealny będzie kuchenny parapet nad grzejnikiem. Naczynia z wysianymi nasionami można przykryć folią.
  • Pamiętajmy, aby podłoże w naczyniu było zawsze wilgotne, ale nasiona nie mogą „pływać” w wodzie, bo zgniją!
  • Po 8–10 dniach owies powinien wzejść.

Przeczytaj też:

Kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc?

Kwiaty na Wielkanoc – z jakich roślin zrobić najlepsze ozdoby wielkanocne

Opracowanie: redakcja serwisu

Rzeżucha i owies na wielkanocny stół

QUIZ. Wiesz wszystko o tradycjach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE