Najmniejsze rośliny świata - poznaj rekordzistów w wersji mini

2023-01-09 9:13

Różnorodny świat roślin ma wiele niespodzianek. Jedną z nich są najmniejsze rośliny świata. Poznaj najmniejsze rośliny na świecie: wolfię angusta, rzęsy wodne i inne dziwne rośliny świata.

Azolla karolińska
Autor: GettyImages Azolla karolińska

Najmniejsze rośliny na świecie zasiedlają różne środowiska, gdyż ich niewielki rozmiar pozwala łatwiej dostosować się do rozmaitych warunków. Zwykle są to organizmy dość proste, należące do świata mchów lub glonów (np. glaukonity), choć spotyka się tu również paprocie oraz storczyki.

Najmniejsze rośliny świata: wolfia angusta i wolfia bezkorzeniowa

Za najmniejszą roślinę kwiatową świata uznaje się wolfię angusta (Wolffia angusta) z Australii, która osiąga zaledwie 0,6 mm długości.

Równie maleńka jest jej bliska krewna - wolfia bezkorzeniowa (Wolffia arrhiza), a także kilka innych gatunków tego rodzaju.

Jak podaje Wikipedia: Wolfia to rodzaj pływających roślin wodnych z rodziny obrazkowatych (Araceae), obejmujący 11 gatunków, występujących na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce jedynym przedstawicielem rodzaju jest rzadko spotykana wolfia bezkorzeniowa. Gatunki z tego rodzaju są najmniejszymi znanymi roślinami okrytonasiennymi. Są one pływającymi roślinami wodnymi, spotykanymi na powierzchni słodkowodnych zbiorników naturalnych w różnych rejonach świata.

Wolffia globosa
Autor: GettyImages Wolffia globosa

Rzęsy wodne są naprawdę malutkie

Niewiele większe od wolfii są rzęsy wodne, których wysokość - w zależności od gatunku - waha się od 1 do 10 mm. Dzięki zdolności do szybkiego wegetatywnego rozmnażania, rzęsy wodne są w stanie zająć wielkie obszary wodne, niemal całkowicie zarastając ich powierzchnię gęstym kożuchem.

Do rodzaju rzęsa (łac. Lemna) należą drobne rośliny wodne z rodziny obrazkowatych, rodzaj ten liczy 13 gatunków występujących niemal na całym świecie, z czego 5 w Polsce.

Azolla karolińska - miniaturowa paproć

Bardzo niewielkimi rozmiarami może się również pochwalić kilka paproci, jak choćby dwucentymetrowa paproć pływająca - azolla karolińska (Azolla caroliniana). Ta drobna paproć wodna pływająca, przypomina rzęsę wodną. Jest rośliną wieloletnią, ekspansywną. Jej liście przebarwiają się jesienią na czerwono. Zimuje w postaci pączków śpiących zagłębionych w mule. Doskonale oczyszcza i zacienia wodę.

Najmniejszy storczyk

Także rodzina storczykowatych ma w swoich szeregach takie maleństwa, jak na przykład Platystele jungermannoides, którego piękne kwiaty mają zaledwie 1 mm średnicy i są uznawane za jedne z najmniejszych kwiatów na świecie. Storczyk ten występuje w Meksyku, Gwatemali, Kostaryce i Panamie w lasach położonych na wysokości od 200 do 1000 m.

Przeczytaj też: Największe rośliny świata. Jakie są najwyższe drzewa na świecie: rekordy roślin >>>

rzesa-wodna
Autor: photos.com Rzęsa wodna

Najdziwniejsze zwierzęta i rośliny. Co to jest?

Pytanie 1 z 10
Czym jest dziwidło olbrzymie?
azolla
Autor: photos.com Azolla karolińska