Spis treści
- Jak wygląda mieczyk abisyński?
- Mieczyk abisyński - wymagania i pielęgnacja
- Jak dbać o acidanterę?
- Kiedy sadzić bulwy mieczyka abisyńskiego?
- Czy mieczyki abisyńskie wykopuje się na zimę?
- Rozmnażanie mieczyka abisyńskiego przez bulwy przybyszowe
- Dlaczego mieczyk abisyński nie kwitnie?
- Zastosowanie mieczyka abisyńskiego
Mieczyk abisyński (Acidanthera bicolor), zwany też acidanterą dwubarwną, jest bulwiastą byliną pochodzącą z Afryki. Podobnie jak popularne mieczyki ogrodowe, nie zimuje w gruncie i jesienią wymaga wykopywania i przechowywania w pomieszczeniu, dlatego nadaje się jedynie do sezonowej uprawy w ogrodzie.
Jak wygląda mieczyk abisyński?
Mieczyk abisyński może dorastać do 70-100 cm wysokości. Ma długie, wąskie, szablaste, spłaszczone, zielone liście, wyrastające po kilka z jednej, niezbyt dużej, pękatej, pokrytej włóknistą, strzępiącą się łuską bulwy.
Późnym latem (sierpień-wrzesień) spomiędzy liści wyrasta pęd kwiatowy, na szczycie którego rozwijają się zebrane w luźne, kłosowe kwiatostany duże, szeroko otwarte, lekko zwieszające się w dół na długiej rurce kwiatowej kwiaty, złożone z sześciu śnieżnobiałych, szeroko otwartych, szpiczasto zakończonych płatków, ozdobionych u nasady dużą, bordową plamą. Na jednym pędzie może rozwijać się 6-12 pięknie pachnących, miododajnych i przyciągających liczne owady zapylające kwiatów, które po przekwitaniu przekształcają się w torebki nasienne, wypełnione nasionami.
Mieczyk abisyński - wymagania i pielęgnacja
Mieczyk abisyński ma podobne wymagania uprawowe do mieczyków ogrodowych - oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.
Jak dbać o acidanterę?
Ponieważ acidantera nie znosi suszy ani zalania, w okresach bezdeszczowych powinna być systematycznie, ale umiarkowanie podlewana.
Roślina kwitnie długo i obficie, dlatego do czasu pojawienia się pierwszych kwiatów (najpóźniej do połowy lipca), dobrze jest zasilać ją nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących lub nawozami o przedłużonym działaniu.
Acidantera jest dość wrażliwa na zachwaszczenie i zaskorupienie gleby, dlatego należy regularnie ją odchwaszczać, a podłoże wokół niej wyściółkować korą lub systematycznie, ale ostrożnie spulchniać (uważając, by nie uszkodzić bulw). Dobrze jest też w miarę przekwitania usuwać z roślin zwiędłe kwiaty, które nie tylko szpecą roślinę, ale też wyczerpują bulwę, utrudniając jej odpowiednie odżywienie i przygotowanie się do zimy.
Kiedy sadzić bulwy mieczyka abisyńskiego?
Aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami tego oryginalnego mieczyka, jego bulwy należy sadzić do gruntu wiosną - w kwietniu i maju, na głębokości około 10 cm (równej 3-krotnej grubości bulwy), zachowując odstęp miedzy roślinami 10-15 cm.
Mieczyki abisyńskie dobrze jest sadzić w grupach, bo wtedy stworzą ładną, obficie kwitnącą kępę. Tak uprawiane mieczyki mogą zakwitnąć dopiero późnym latem, a nawet wczesną jesienią, dlatego chcąc przyspieszyć ich kwitnienie, bulwy można sadzić wczesną wiosną (w marcu) do pojedynczych doniczek i przechować do czasu, gdy nie będzie już wiosennych przymrozków w widnym, ciepłym (ok. 20°C) pomieszczeniu, dzięki czemu po wysadzeniu do gruntu zakwitną wcześniej, niż rośliny sadzone wiosną wprost do gruntu.
Przeczytaj też: Kalendarz sadzenia roślin cebulowych
Czy mieczyki abisyńskie wykopuje się na zimę?
Mieczyki abisyńskie pochodzą z ciepłego klimatu i nie są odporne na niskie temperatury, dlatego jesienią, po zakończonym kwitnieniu i rozpoczęciu zasuszania przez roślinę liści (zwykle na początku października, koniecznie przed pierwszymi przymrozkami), ich bulwy należy wykopać i umieścić na około dwa tygodnie w ciepłym, przewiewnym miejscu do podsuszenia.
Następnie bulwy trzeba oczyścić z zaschniętych liści i resztek kwiatów, oddzielić od nich bulwy przybyszowe, a następnie ułożyć warstwami w ażurowej skrzynce, przysypać torfem lub trocinami i umieścić w ciemnym, przewiewnym, umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (10-15°C, w niższych temperaturach mogą zagniwać), gdzie będą mogły przeczekać zimę.
Rozmnażanie mieczyka abisyńskiego przez bulwy przybyszowe
Uzyskane podczas oczyszczania bulw bulwki przybyszowe, można wykorzystać do rozmnażania rośliny i posadzić, a najmniejsze umieścić w rzędach wiosną na rozsadniku. Należy jednak pamiętać, że pierwsze kwiaty pojawią się na nich dopiero po 2-3 latach uprawy. Jedynie największe bulwki (o obwodzie 8–10 cm), mają szansę zakwitnąć w tym samym roku.
Dlaczego mieczyk abisyński nie kwitnie?
Niestety, w przeciwieństwie do mieczyków ogrodowych, mieczyki abisyńskie częściej zawodzą i nie zawsze kwitną, co może mieć kilka przyczyn, w tym m.in.:
- sadzenie zbyt małych bulw (o obwodzie poniżej 8-10 cm.),
- uprawa roślin z własnych bulw potomnych (nie zawsze się udaje),
- zbyt wczesne wykopywanie bulw jesienią (rośliny wykopuje się po rozpoczęciu zasuszania liści, aby bulwy mogły być jak najdłużej odżywiane),
- przechłodzenie w okresie jesiennym, przed wykopaniem lub wiosennym, podczas późnowiosennych przymrozków,
- niedostatecznie nasłonecznione stanowisko,
- brak nawożenia,
- przedłużająca się susza.
Przeczytaj też: Tych roślin nie zapomnij wykopać przed zimą! One nie zimują w gruncie
Zastosowanie mieczyka abisyńskiego
Ze względu na swoje urocze i ładnie pachnące kwiaty, mieczyki abisyńskie często uprawiane są na kwiat cięty, jednak można je też posadzić na rabacie, której będą wspaniała ozdobą. Ładnie komponują się z daliami, rudbekiami, rozchodnikami okazałymi, kłosowcami, kosmosami podwójnie pierzastymi, krokosmiami, nagietkami i trawami ozdobnymi. Mieczyki abisyńskie można sadzić też w dużych donicach i w porze kwitnienia wykorzystać do ozdoby balkonu lub tarasu.
Przeczytaj też: Zakładamy nową rabatę bylinową. Jak od zera stworzyć rabatę z bylin - poradnik
