Mieczyk abisyński - mniej znany kuzyn gladioli. Czy jest wieloletni? Czy mieczyki abisyńskie wykopuje się na zimę?

2025-03-20 14:19

Mieczyk abisyński, nazywany też acidanterą dwubarwną, nie jest tak popularny, jak jego ogrodowy kuzyn, ale ze względu na urocze, pięknie pachnące kwiaty z pewnością zasługuje na większą uwagę. Jak uprawiać mieczyki abisyńskie w ogrodzie? Czy trzeba je wykopywać na zimę?

Spis treści

  1. Jak wygląda mieczyk abisyński?
  2. Mieczyk abisyński - wymagania i pielęgnacja
  3. Jak dbać o acidanterę?
  4. Kiedy sadzić bulwy mieczyka abisyńskiego?
  5. Czy mieczyki abisyńskie wykopuje się na zimę?
  6. Rozmnażanie mieczyka abisyńskiego przez bulwy przybyszowe
  7. Dlaczego mieczyk abisyński nie kwitnie?
  8. Zastosowanie mieczyka abisyńskiego

Mieczyk abisyński (Acidanthera bicolor), zwany też acidanterą dwubarwną, jest bulwiastą byliną pochodzącą z Afryki. Podobnie jak popularne mieczyki ogrodowe, nie zimuje w gruncie i jesienią wymaga wykopywania i przechowywania w pomieszczeniu, dlatego nadaje się jedynie do sezonowej uprawy w ogrodzie.

Jak wygląda mieczyk abisyński?

Mieczyk abisyński może dorastać do 70-100 cm wysokości. Ma długie, wąskie, szablaste, spłaszczone, zielone liście, wyrastające po kilka z jednej, niezbyt dużej, pękatej, pokrytej włóknistą, strzępiącą się łuską bulwy.

Późnym latem (sierpień-wrzesień) spomiędzy liści wyrasta pęd kwiatowy, na szczycie którego rozwijają się zebrane w luźne, kłosowe kwiatostany duże, szeroko otwarte, lekko zwieszające się w dół na długiej rurce kwiatowej kwiaty, złożone z sześciu śnieżnobiałych, szeroko otwartych, szpiczasto zakończonych płatków, ozdobionych u nasady dużą, bordową plamą. Na jednym pędzie może rozwijać się 6-12 pięknie pachnących, miododajnych i przyciągających liczne owady zapylające kwiatów, które po przekwitaniu przekształcają się w torebki nasienne, wypełnione nasionami.

Mieczyk abisyński - wymagania i pielęgnacja

Mieczyk abisyński ma podobne wymagania uprawowe do mieczyków ogrodowych - oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Jak dbać o acidanterę?

Ponieważ acidantera nie znosi suszy ani zalania, w okresach bezdeszczowych powinna być systematycznie, ale umiarkowanie podlewana.

Roślina kwitnie długo i obficie, dlatego do czasu pojawienia się pierwszych kwiatów (najpóźniej do połowy lipca), dobrze jest zasilać ją nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących lub nawozami o przedłużonym działaniu.

Acidantera jest dość wrażliwa na zachwaszczenie i zaskorupienie gleby, dlatego należy regularnie ją odchwaszczać, a podłoże wokół niej wyściółkować korą lub systematycznie, ale ostrożnie spulchniać (uważając, by nie uszkodzić bulw). Dobrze jest też w miarę przekwitania usuwać z roślin zwiędłe kwiaty, które nie tylko szpecą roślinę, ale też wyczerpują bulwę, utrudniając jej odpowiednie odżywienie i przygotowanie się do zimy.

Kiedy sadzić bulwy mieczyka abisyńskiego?

Aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami tego oryginalnego mieczyka, jego bulwy należy sadzić do gruntu wiosną - w kwietniu i maju, na głębokości około 10 cm (równej 3-krotnej grubości bulwy), zachowując odstęp miedzy roślinami 10-15 cm.

Mieczyki abisyńskie dobrze jest sadzić w grupach, bo wtedy stworzą ładną, obficie kwitnącą kępę. Tak uprawiane mieczyki mogą zakwitnąć dopiero późnym latem, a nawet wczesną jesienią, dlatego chcąc przyspieszyć ich kwitnienie, bulwy można sadzić wczesną wiosną (w marcu) do pojedynczych doniczek i przechować do czasu, gdy nie będzie już wiosennych przymrozków w widnym, ciepłym (ok. 20°C) pomieszczeniu, dzięki czemu po wysadzeniu do gruntu zakwitną wcześniej, niż rośliny sadzone wiosną wprost do gruntu.

Przeczytaj też: Kalendarz sadzenia roślin cebulowych

Murator Ogroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Czy mieczyki abisyńskie wykopuje się na zimę?

Mieczyki abisyńskie pochodzą z ciepłego klimatu i nie są odporne na niskie temperatury, dlatego jesienią, po zakończonym kwitnieniu i rozpoczęciu zasuszania przez roślinę liści (zwykle na początku października, koniecznie przed pierwszymi przymrozkami), ich bulwy należy wykopać i umieścić na około dwa tygodnie w ciepłym, przewiewnym miejscu do podsuszenia.

Następnie bulwy trzeba oczyścić z zaschniętych liści i resztek kwiatów, oddzielić od nich bulwy przybyszowe, a następnie ułożyć warstwami w ażurowej skrzynce, przysypać torfem lub trocinami i umieścić w ciemnym, przewiewnym, umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (10-15°C, w niższych temperaturach mogą zagniwać), gdzie będą mogły przeczekać zimę.

Rozmnażanie mieczyka abisyńskiego przez bulwy przybyszowe

Uzyskane podczas oczyszczania bulw bulwki przybyszowe, można wykorzystać do rozmnażania rośliny i posadzić, a najmniejsze umieścić w rzędach wiosną na rozsadniku. Należy jednak pamiętać, że pierwsze kwiaty pojawią się na nich dopiero po 2-3 latach uprawy. Jedynie największe bulwki (o obwodzie 8–10 cm), mają szansę zakwitnąć w tym samym roku.

Dlaczego mieczyk abisyński nie kwitnie?

Niestety, w przeciwieństwie do mieczyków ogrodowych, mieczyki abisyńskie częściej zawodzą i nie zawsze kwitną, co może mieć kilka przyczyn, w tym m.in.:

  • sadzenie zbyt małych bulw (o obwodzie poniżej 8-10 cm.),
  • uprawa roślin z własnych bulw potomnych (nie zawsze się udaje),
  • zbyt wczesne wykopywanie bulw jesienią (rośliny wykopuje się po rozpoczęciu zasuszania liści, aby bulwy mogły być jak najdłużej odżywiane),
  • przechłodzenie w okresie jesiennym, przed wykopaniem lub wiosennym, podczas późnowiosennych przymrozków,
  • niedostatecznie nasłonecznione stanowisko,
  • brak nawożenia,
  • przedłużająca się susza.

Przeczytaj też: Tych roślin nie zapomnij wykopać przed zimą! One nie zimują w gruncie

Zastosowanie mieczyka abisyńskiego

Ze względu na swoje urocze i ładnie pachnące kwiaty, mieczyki abisyńskie często uprawiane są na kwiat cięty, jednak można je też posadzić na rabacie, której będą wspaniała ozdobą. Ładnie komponują się z daliami, rudbekiami, rozchodnikami okazałymi, kłosowcami, kosmosami podwójnie pierzastymi, krokosmiami, nagietkami i trawami ozdobnymi. Mieczyki abisyńskie można sadzić też w dużych donicach i w porze kwitnienia wykorzystać do ozdoby balkonu lub tarasu.

Przeczytaj też: Zakładamy nową rabatę bylinową. Jak od zera stworzyć rabatę z bylin - poradnik

Murator Google News
Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?
Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE