Mało znane a ciekawe warzywa i zioła– możesz je uprawiać w ogrodzie bądź na balkonie

2014-05-29 15:09 Opracowanie: redakcja serwisu

Coraz częściej w ogrodach uprawiamy warzywa i zioła. Najczęściej sięgamy po te najbardziej popularne. A może pokusić się o uprawę roślin mniej znanych, za to bardzo ciekawych? Poznaj je!

Polacy częściej spędzają czas na wolnym powietrzu, często w swoich ogrodach i na działkach. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i zdrowotnej wzrasta również zainteresowanie własną uprawą ziół, warzyw i owoców. Jej zaletą jest m.in. kontrola nad stosowanymi nawozami i unikanie chemicznych środków ochrony roślin.
W przydomowych warzywnikach najczęściej uprawiane są popularne gatunki czy odmiany warzyw i ziół. Ale w sprzedaży dostępne są także rośliny warzywne mniej znane, za to bardzo ciekawe – znajdziesz je na Allegro.pl. Niektóre z nich nadają się do uprawy na balkonie.

Ciekawe rośliny warzywne do uprawy w ogrodzie

Niektórych warzyw na próżno można szukać na sklepowych półkach. Warto więc pokusić się o ich uprawę we własnym ogrodzie. Do takich mało popularnych warzyw należą m.in. fioletowe odmiany ziemniaka czy żółte i białe odmiany marchwi. Na fali zainteresowania ekologicznymi metodami uprawy swój renesans przeżywają również warzywa zapomniane, np. jarmuż, pasternak, burak liściowy czy skorzonera, o której ostatnio głośno w prasie i na blogach kulinarnych.

Miłośnicy egzotyki mogą wybrać zioła bądź warzywa używane w kuchni azjatyckiej:

  • palczatkę cytrynową (znaną jako trawa cytrynowa),
  • pak choi (czyli chińską kapustę),
  • mizunę (używaną do przygotowania sushi),
  • sashimi pachnotkę,
  • mitsubę (określaną mianem japońskiej pietruszki).

Warzywa do uprawy na balkonie

Dla tych, którzy nie mają ogrodu, wyjściem jest uprawa warzyw i ziół na balkonie, tarasie albo na okiennym parapecie w mieszkaniu. W doniczkach uprawiać m.in. zioła śródziemnomorskie, takie jak tymianek czy rozmaryn oraz wiele warzyw, np. odmiany fasolki szparagowej (przykładem jest odmiana ‘Mascotte’), pomidorów koktajlowych, papryczek chili czy papryki habanero. Od kilku lat prawdziwym hitem upraw balkonowych jest pnąca truskawka.

marchewka
Autor: materiały prasowe Ciekawe odmiany marchwi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE