Wbrew pozorom nadanie naturalnego kształtu formowanemu drzewku bonsai nie jest takie łatwe. W naturze (środowisku naturalnym ) na kształt drzewa ma wpływ wiele różnych czynników, m.in. podłoże na jakim rośnie, otoczenie innych drzew i dostęp do światła oraz działanie wiatru i zaleganie pokrywy śnieżnej na gałęziach (początkowo rosnące pod kątem z czasem wyginają się poziomo względem pnia). Warto obserwować naturę i fotografować najciekawsze kształty drzew, które zaobserwujemy podczas spacerów (piękne stare okazy drzew o fantazyjnych kształtach można znaleźć nawet w parkach i lasach). Mogą one posłużyć jako doskonała inspiracja.
Jak formować drzewka bonsai, by naśladowały naturę
Formując drzewko bonsai to my, a nie natura określamy warunki w jakich będzie rosło, np. lasek, forma kaskadowa na skale lub samotne drzewko. Dlatego kształt jaki przyjmie roślina zależy jedynie od nas i zabiegów, które zastosujemy (takich jak cięcie pędów, liści i korzeni oraz drutowanie pnia i gałęzi, a także techniki postarzające jin i shari).
Możemy puścić wodze fantazji i formować nasze drzewko bonsai według ciekawego okazu, który zauważyliśmy w pobliskim parku lub lesie. Możemy także wykorzystać „wzory” opracowane setki lat temu przez japońskich bonsaistów. To tzw. style bonsai opisane na podstawie obserwacji przyrody. Charakteryzują one rośliny rosnące w najróżniejszych warunkach i określają jak odpowiednio nadać roślinie kształt, aby naśladować naturę.

i