Formowanie bonsai to naśladowanie natury. Jak formować drzewka bonsai

2013-12-16 16:10
bonsai
Autor: photos.com

Najlepszą inspiracją do formowania drzewek bonsai jest natura, która tworzy ona fantazyjne kształty określane przez nas jako „naturalne”. Podpowiadamy, jak formować drzewka bonsai, by naśladowały naturę.

Wbrew pozorom nadanie naturalnego kształtu formowanemu drzewku bonsai nie jest takie łatwe. W naturze (środowisku naturalnym ) na kształt drzewa ma wpływ wiele różnych czynników, m.in. podłoże na jakim rośnie, otoczenie innych drzew i dostęp do światła oraz działanie wiatru i zaleganie pokrywy śnieżnej na gałęziach (początkowo rosnące pod kątem z czasem wyginają się poziomo względem pnia). Warto obserwować naturę i fotografować najciekawsze kształty drzew, które zaobserwujemy podczas spacerów (piękne stare okazy drzew o fantazyjnych kształtach można znaleźć nawet w parkach i lasach). Mogą one posłużyć jako doskonała inspiracja.

Jak formować drzewka bonsai, by naśladowały naturę

Formując drzewko bonsai to my, a nie natura określamy warunki w jakich będzie rosło, np. lasek, forma kaskadowa na skale lub samotne drzewko. Dlatego kształt jaki przyjmie roślina zależy jedynie od nas i zabiegów, które zastosujemy (takich jak cięcie pędów, liści i korzeni oraz drutowanie pnia i gałęzi, a także techniki postarzające jin i shari).
Możemy puścić wodze fantazji i formować nasze drzewko bonsai według ciekawego okazu, który zauważyliśmy w pobliskim parku lub lesie. Możemy także wykorzystać „wzory” opracowane setki lat temu przez japońskich bonsaistów. To tzw. style bonsai opisane na podstawie obserwacji przyrody. Charakteryzują one rośliny rosnące w najróżniejszych warunkach i określają jak odpowiednio nadać roślinie kształt, aby naśladować naturę.

bonsai
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE