Dlaczego rośliny cebulowe nie kwitną i zamiast kolorowych kwiatów wiosną wypuszczają tylko liście?

2025-02-10 14:25

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną fantastycznie zdobią ogród na początku sezonu. Czasem jednak zamiast pięknych kwiatów, oglądamy tylko ich liście. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny, że rośliny cebulowe nie zakwitają na wiosnę?

Spis treści

  1. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo posadzono je w niewłaściwym terminie
  2. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo zostały posadzone za głęboko
  3. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo rosną na nieodpowiednim stanowisku
  4. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo nie zostały ogłowione po kwitnieniu
  5. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo nie są co jakiś czas wykopywane
  6. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo zbyt wcześnie obcięto im liście po kwitnieniu
  7. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo cebulki były złej jakości, zbyt małe albo za młode
  8. Rośliny cebulowe nie kwitną, bo jest zbyt wilgotno lub zbyt sucho w podłożu

Wiosną w ogrodach podziwiać możemy wspaniale kwitnące rośliny cebulowe, które do gruntu posadzone zostały jesienią. Do najpopularniejszych należą krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki. Na ogrodowych rabatach często spotkać można także śnieżyce, irysy cebulowe, szachownice, puszkinie, cebulice czy ozdobne czosnki.

Zdarza się, że wiosną z ziemi wychodzą jedynie liście tych roślin, a kwiaty się nie pojawiają. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka – wynikają one w większości z błędów popełnianych przy uprawie. Warto je poznać, by na przyszłość uchronić się przed nieprawidłowościami i pomóc wiosennym roślinom zakwitnąć.

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo posadzono je w niewłaściwym terminie

Jedną z przyczyn braku pojawiania się kwiatów u roślin cebulowych jest niewłaściwy termin sadzenia cebul. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzimy do gruntu jesienią (zazwyczaj we wrześniu i październiku). Mogą się wtedy dobrze ukorzenić przed nastaniem pierwszych mrozów. Jeśli cebule zostaną wsadzone do gruntu zbyt późno, jest duże niebezpieczeństwo, że nie zdążą ukorzenić się przed zimą i wtedy wiosną nie zakwitną, a jedynie wypuszczą liście.

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo zostały posadzone za głęboko

Kwiatów nie doczekamy się także wtedy, gdy cebule zostały posadzone na niewłaściwej głębokości. Zbyt płytkie umieszczenie cebul w ziemi może sprawić, że nie będą miały wystarczających warunków do wzrostu, natomiast posadzenie zbyt głębokie powoduje, że potrzebują o wiele więcej czasu prawidłowy rozwój, co sprawia, że roślina nie zdąży już zakwitnąć. Ogólna zasada mówi, że cebule kwiatowe należy sadzić na głębokości równiej trzem wysokościom cebuli.

Sadzenie cebulek tulipanów
Autor: GettyImages Cebulki tulipanów najlepiej sadzić we wrześniu i październiku - wtedy zdążą się ukorzenić przed zimą

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo rosną na nieodpowiednim stanowisku

Większość roślin cebulowych kwitnących lubi miejsca nasłonecznione, niektóre dobrze rosną w miejscach lekko półcienistych. Posadzone na stanowisku zacienionym wypuszczą liście, ale nie kwiaty. Dlatego przed uprawą należy poznać wymagania danego gatunku i wybrać dla niego odpowiednie stanowisko.

#MuratorOgroduje: Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo nie zostały ogłowione po kwitnieniu

Jeżeli chcemy, aby rośliny cebulowe zakwitły kolejnej wiosny, po kwitnieniu konieczne jest ich ogłowienie, czyli usunięcie przekwitłych kwiatów zanim zawiążą nasiona. Celem tego zabiegu jest to, aby roślina nie traciła energii na tworzenie nasion. Zależy nam na tym, żeby cała siła skierowana została na wzrost cebuli, czyli organu spichrzowego rośliny. Im większa cebula, tym ładniejsze i dorodniejsze będą kwiaty.

Ogławianie tulipanów
Autor: GettyImages Pęd tulipana ułamujemy lub ścinamy tuż pod przekwitłym kwiatem (miejsca zaznaczono czerwoną kreską)

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo nie są co jakiś czas wykopywane

Większość cebulek roślin kwitnących wiosną co kilka lat należy wykopać wczesnym latem (po zaschnięciu liści) i ponownie posadzić jesienią. Jeśli tego nie zrobimy, to rośliny wytworzą dużo cebulek przybyszowych zbyt małych, żeby kwitły.

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo zbyt wcześnie obcięto im liście po kwitnieniu

Roślinom cebulowym nie należy obcinać liści zaraz po przekwitnięciu. Należy je zostawić do momentu, aż same zaczną usychać, bowiem zielone liście nadal odżywiają cebulę.

W przypadku roślin cebulowych posadzonych na trawniku, należy wstrzymać się z koszeniem murawy w miejscu rośnięcia tych roślin aż do czasu, gdy liście roślin nie zaczną przysychać.

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo cebulki były złej jakości, zbyt małe albo za młode

Do sadzenia w ogrodzie kupujmy wyłącznie cebulki zdrowe, twarde i nieuszkodzone. Zła jakość cebulek może przekładać się na słabe kwitnienie labo nawet jego brak. Podobnie rzecz ma się z wielkością cebul – zbyt małe nie wydadzą kwiatów. Z posadzonych małych cebulek przybyszowych raczej nie doczekamy się kwiatów – potrzebują one kilku lat, żeby zakwitnąć (młode będą wypuszczać tylko liście).

Rośliny cebulowe nie kwitną, bo jest zbyt wilgotno lub zbyt sucho w podłożu

Rośliny cebulowe nie znoszą nadmiernie wilgotnego podłoża. Długo utrzymująca się wilgoć w podłożu prowadzi do zagniwania cebul i pojawienia się chorób grzybowych, co skutkuje m.in. brakiem kwiatów, a nawet całkowitym zamarciem roślin.

Z kolei susza panująca w czasie wzrostu cebul, mocno je osłabia i nie pozwala na intensywny wysiłek związany z wydaniem kwiatów.

Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty w ogrodzie - jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną i jak o nie dbać?

Murator Google News
Autor:
Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?
Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają