Co zrobić z roślinami cebulowymi w doniczkach po przekwitnięciu?

2024-04-11 14:49

Tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe uprawiane w doniczkach zdobią nasze mieszkania wiosną. Co jednak zrobić z tulipanami i hiacyntami uprawianymi w donicach, kiedy już przekwitną? Czy jest szansa, że pozostawione w pojemnikach zakwitną w następnym roku?

Rośliny cebulowe w doniczkach
Autor: GettyImages Wiosną chętnie zdobimy nasze mieszkania roślinami cebulowymi w doniczkach - co z nimi zrobić, gdy przekwitną?
#MuratorOgroduje: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć
Materiał sponsorowany

Zimą i wiosną często kupujemy do ozdoby mieszkań kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki czy krokusy. Cieszą kwiatami, kuszą zapachem, zwiastują wiosnę. Jednak gdy przekwitną, nie wiadomo, co z nimi zrobić i najczęściej je wyrzucamy. Niepotrzebnie! Co zrobić, aby zakwitły w następnym roku?

Co zrobić z cebulkami po przekwitnięciu?

Rośliny cebulowe uprawiane w doniczkach po przekwitnięciu należy pozostawić w spokoju do czasu, aż zaczną zasychać ich liście. W tym okresie trzeba je umiarkowanie podlewać, bo proces zamierania nadziemnych części powinien być naturalny, a nie spowodowany brakiem wody. Jest to ważne, ponieważ właśnie w tym czasie w cebulach gromadzone są substancje zapasowe, które zostaną wykorzystane przez rośliny w następnym roku.

Zbyt wcześnie zasuszone rośliny mają mniejsze cebule, a to oznacza słabszy wzrost i mizerne kwiaty w następnym roku.By zasychające rośliny nie szpeciły mieszkania, balkonu czy tarasu, wraz z pojemnikami można przenieść je w ustronne miejsce działki, a kiedy zaschną - wykopać cebule, a następnie je przesuszyć i oczyścić. Do momentu, kiedy ponownie będzie je można posadzić, czyli do września, przechowuje się je w papierowych torbach lub ażurowych skrzyneczkach w temperaturze 15-20°C.

Rosliny cebulowe w donicach
Autor: photos.com Nie wyrzucajmy hiacyntów czy krokusów po przekwitnięciu - ich cebule można posadzić w ogrodzie

Choć w ogrodzie większość roślin cebulowych może pozostawać w tym samym miejscu przez kilka lat, te uprawiane w pojemnikach lepiej wykopywać co roku. Są posadzone w niewielkiej ilości ziemi, w której znajduje się ograniczona ilość składników pokarmowych, przy tym zwykle rosną bardzo ciasno. Dlatego ich cebule są z reguły mniej dorodne niż roślin uprawianych w ogrodzie (a trzeba pamiętać, że od wielkości cebuli zależy kwitnienie – im większa, tym piękniejsze rodzi kwiaty). Z tego też powodu lepiej co roku umieszczać w pojemnikach nowe cebule, a te ubiegłoroczne posadzić w ogrodzie i pozwolić im, by się wzmocniły.

Suche cebule po wyjęciu z pojemników i oczyszczeniu przechowujemy do września. Wtedy sadzimy je w ogrodzie. Pozostawione w donicy raczej nie zakwitną w środku zimy, chyba że będą specjalnie traktowane (cebule należy w tym celu trzymać w odpowiednio niskiej temperaturze przez określony czas; proces ten zwany jest pędzeniem). Poza tym uprawiane w małej ilości ziemi rośliny są słabe, więc dobrze, żeby się wzmocniły w ogrodzie.

Zobacz galerię zdjęć roślin cebulowych kwitnących wiosną