Co zrobić, aby bugenwilla obłędnie kwitła? Sprawdź, jak dbać o bugenwillę na balkonie i tarasie

2024-05-15 11:46

Bugenwilla to piękne pnącze, które uprawiane jest u nas jako roślina doniczkowa. Obficie kwitnąca bugenwilla to wyjątkowa ozdoba wnętrz, a w sezonie także balkonu czy tarasu. Czy bugenwilla zimuje? Podpowiadamy, jak pielęgnować bugenwillę.

Spis treści

  1. Jak wygląda bugenwilla?
  2. Wybór miejsca dla bugenwilli
  3. Czy bugenwilla zimuje?
  4. Czy bugenwillę się przycina?
  5. Co lubi a czego nie lubi bugenwilla? Jak uprawiać kwiat bugenwilla?
  6. Rozmnażanie bugenwilli
  7. Bugenwilla - galeria zdjęć

Jak wygląda bugenwilla?

Bugenwilla (łac. Bougainvillea) pochodzi z Brazylii. To okazałe pnącze o zdrewniałych pędach pokrytych cierniami. W naszym kraju ze względu na klimat, bugenwillę zazwyczaj uprawia się w pojemnikach. W sprzedaży najczęściej spotkać można dwa gatunki bugenwilli:

  • bugenwillę okazałą (Bougainvillea spectabilis),
  • bugenwillę gładką (Bougainvillea glabra) – osiągającą mniejsze rozmiary niż pierwszy gatunek.

Ozdobą bugenwilli są kolorowe, delikatne przykwiatki najczęściej w różnych odcieniach różu, które otaczają bardzo niepozorne kwiaty.W krajach o cieplejszym klimacie bugenwille sadzi się w ogrodach, przy ogrodzeniach, pergolach i ścianach domów. W Polsce uprawia się bugenwillę jako roślinę doniczkową.

Wybór miejsca dla bugenwilli

We wnętrzach dla bugenwilli wybieramy miejsce słoneczne, najlepiej przy południowym oknie. Rosnąc w cieniu bugenwilla będzie kwitła słabo, a do tego starci liście i nie zawiąże pąków kwiatowych na następny rok. Na lato można ją wystawić na balkon, taras bądź do ogrodu (wynieść można dopiero pod koniec maja). Trzeba jednak wybrać dla rośliny miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione. Bugenwilla nie przezimuje na zewnątrz, więc przed nadejściem chłodów trzeba ją wnieść do domu.

Czy bugenwilla zimuje?

Od listopada do lutego bugenwilla przechodzi okres spoczynku. Należy ustawić ją wtedy w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza i podlewać raz w tygodniu (nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej). W tym czasie roślina może zrzucić wszystkie liście – jeśli jednak nie dopuści się do zaschnięcia pędów, w marcu wypuści nowe liście.

Czy bugenwillę się przycina?

Pod koniec okresu spoczynku (w połowie lutego) bugenwillę trzeba silnie przyciąć (nawet o połowę długości pędów), aby się rozkrzewiła, a pędy zagęściły.

Przeczytaj też:

Bugenwilla
Autor: www.thinkstockphotos.com Ozdobą bugenwilli są kolorowe, delikatne przykwiatki

Co lubi a czego nie lubi bugenwilla? Jak uprawiać kwiat bugenwilla?

Po przycięciu roślinę należy przenieść do ogrzewanego pomieszczenia, a gdy zaczną rozwijać się młode liście trzeba bugenwillę przesadzić do świeżego podłoża (lekkiego, próchnicznego, z dodatkiem torfu) – doniczki nie trzeba wymieniać, bo bugenwilla najlepiej rośnie w ciasnym pojemniku. Po przesadzeniu rośliny nie należy nawozić około 3 tygodnie.

Od marca do października bugenwillę należy obficie podlewać (każdorazowo usuwając nadmiar wody z podstawki) oraz nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących). Przed zakwitnięciem roślinę można zraszać, później już nie bo krople wody pozostawiają ślady na ozdobnych przykwiatkach.

Rozmnażanie bugenwilli

Bugenwille rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane od stycznia do marca. Ścina się 10-centymetrowe zdrewniałe lub półzdrewniałe fragmenty pędów, końcówki zanurza w ukorzeniaczu i wsadza do pojemnika wypełnionego wilgotnym podłożem (mieszanka torfu z perlitem w stosunku 1:1). Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze 25-30 st. C. Gdy wytworzą się korzenie (po 4-6 tygodniach), sadzonki przesadza się do oddzielnych doniczek. Uszczykiwanie pędów sprzyja rozkrzewieniu roślin.

Bugenwilla - galeria zdjęć

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Pnącza w ogrodzie