Co pyli w marcu? Na pyłki jakich drzew muszą teraz uważać alergicy?
Jakie drzewa pylą w marcu, kiedy przyroda budzi się do życia? W marcu zaczynają pylić niektóre drzewa. Poziom alergenów jest wyjątkowo wysoki. I to właśnie ten pyłek jest problemem dla alergików. Na jakie drzewa powinni uważać alergicy, jakie drzewa pylą w marcu najbardziej?
Spis treści
- Jakie drzewa pylą w marcu?
- Jakie drzewo pyli najbardziej? Kwitnąca w marcu leszczyna
- W marcu pyli też olcha
- Pyląca w marcu topola
- Jesteś alergikiem? Uważaj na pyłki wierzb i cisów!
- Jakie objawy wywołują pyłki drzew i krzewów kwitnących w marcu?
Już w marcu w powietrzu unoszą się pyłki roślin. Reakcje uczuleniowe u alergików powoduje duże stężenie pyłków, które pojawia się na początku aktywności drzew. Dlatego osoby narażone na unoszone w powietrzu alergeny powinny unikać kontaktu z nimi i starać się jak najkrócej przebywać na otwartym powietrzu. A w marcu pylą drzewa, które uważane są za silne alergeny!
Jakie drzewa pylą w marcu?
W marcu należy się przygotować na duże stężenie pyłów kilku drzew. Są to przede wszystkim leszczyna, olcha (olsza) i topola, a także cis i wierzba.
Jakie drzewo pyli najbardziej? Kwitnąca w marcu leszczyna
Leszczyna – czyli orzech laskowy, to popularne drzewo, a właściwie krzew, który kwitnie właśnie w marcu. Z podłużnych kwiatostanów (kwiaty męskie) uwalniają się obficie żółte pyłki, które mogą dostać się do dróg oddechowych i wywołać reakcje alergiczną. Leszczyny rosną powszechnie na terenie całego kraju - trudno ich nie spotkać.
W marcu pyli też olcha
Kolejne z drzew, olcha, również ma podłużny kwiatostan, który intensywnie pyli. Wysokie stężenie pyłków może się utrzymywać jeszcze do kwietnia. Olchy również dość powszechnie można spotkać w naszym kraju, jednak drzewa te szczególnie dobrze się czują na terenach wilgotnych, dlatego rosną zwykle wzdłuż brzegów jezior czy rzek.
Pyląca w marcu topola
Pylenie topoli zaczyna się w marcu, choć najwyższe stężenie osiąga w kwietniu (zanim rozwiną się liście). I mimo tego, że kwiaty topoli są czasami uciążliwe - zalegają na samochodach czy chodnikach - to pyłki nie są tak mocnym alergenem, jak pyłki leszczyny czy olchy.
Jesteś alergikiem? Uważaj na pyłki wierzb i cisów!
Alergicy muszą także uważać na wierzby i cisy, których pyłki w dużym stężeniu także występują w marcu. Cisy rosną w stanie naturalnym niemal w całym kraju, a od wielu lat sadzone są również jako krzewy ozdobne w ogródkach. Podobnie powszechnie w Polsce można spotkać wierzbę.
Jakie objawy wywołują pyłki drzew i krzewów kwitnących w marcu?
Obecność pyłków w powietrzu wywołuje u alergika kilka reakcji uczuleniowych.
- W przypadku kontraktu z pyłkiem olchy jest to przede wszystkim nieżyt nosa i zaczerwienienie spojówek oraz łzawienie z oczu.
- Problemy z oczami i katar to także reakcja alergiczna na pyłki leszczyny.
- Również topola wywołuje łzawienia i katar, ale rzadko, bo pyłki tego drzewa w niskim stopniu wywołują reakcję alergiczną.
- Uważać należy na cisy – to roślina wydzielająca toksyczny alkaloid – taksynę. Pyłki kwiatu, gdy dostaną się do gardła, wywołują podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła.
- Natomiast pyłki wierzby uczulają dość rzadko. Co jednak ważne, okres pylenia gorzej znoszą mieszkańcy miast niż wsi. Wynika to z faktu, że wierzby są bardzo popularnymi drzewami parkowymi i stężenie alergenu w powietrzu w miastach jest jest wysokie.
Może Cię też zainteresuje: