Choinki z filcu i sznurka - te ozdoby możesz zrobić sam w domu
Choinki z filcu czy sznurka zrobione w domu - takie ozdoby będą wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, a często też znacznie tańsze od kupionych w sklepie. I nie jest trudno je zrobić.
W okresie przedświątecznym rozmaite ozdoby w formie choinki możemy kupić w każdym centrum handlowym - oferta jest niezwykle bogata. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy spróbowali wykonać taką choinkę samodzielnie, wykorzystując różne materiały, w tym filc i sznurek.
Choinka z filcu - jak zrobić?
Filc to znany od dawna materiał włókienniczy, wykorzystywany głównie w przemyśle odzieżowym do wyrobu m.in. kapeluszy, torebek czy pantofli. Obecnie na rynku znajdziemy też kolorowe filce dekoracyjne, dostępne zwykle w postaci arkuszy. Mogą być zarówno sztywne, jak i elastyczne, dlatego doskonale nadają się do przygotowania rozmaitych dekoracji.
Do wykonania najprostszej filcowej choinki będziemy potrzebowali:
- arkusza zielonego filcu,
- nożyczek,
- sznureczka-zawieszki,
- opcjonalnie rozmaitych ozdób (np. koralików, cekinów, dżetów, gwiazdek, serduszek, a nawet guzików czy kolczyków).
Z filcowego arkusza wycinamy choinkę lub trójkąt z prostokątną podstawą, imitującą pieniek. Następnie na wierzchołku choinki robimy otwór, przewlekamy przez niego sznureczek-zawieszkę i otrzymujemy gotową do powieszenia na ścianie choinkę, którą możemy dodatkowo udekorować drobnymi ozdobami.
Bardziej przestrzenną wersją takiej choinki będzie drzewko zrobione z dwóch nałożonych na siebie filcowych trójkątów. W tym celu wycinamy z filcu dwa jednakowe trójkąty lub dwie choinki, a następnie w jednej z nich robimy przez środek nacięcie od dołu do połowy, natomiast w drugiej od góry do połowy. Obie części nakładamy na siebie i choinka jest gotowa. Możemy pozostawić ją w naturalnej formie lub ciekawie udekorować.
Choinka z filcu w formie stożka
Bardzo atrakcyjną choinkę z filcu możemy też wykonać w formie stożka. Będzie do tego potrzebny:
- arkusz brystolu lub stożek ze styropianu,
- klej na gorąco lub klej biurowy,
- arkusz zielonego filcu (mogą być też arkusze w 2-3 odcieniach zieleni),
- opcjonalnie drobne ozdoby.
W pierwszej kolejności musimy przygotować stożek z brystolu (szablon na taki stożek można znaleźć w Internecie) lub zdecydować się na gotowy stożek ze styropianu. Następnie wycinamy z kartonu półokrągłe elementy, które mają imitować gałęzie drzewka. Następnie wycięte z kartonu szablony odrysowujemy na filcu i wycinamy (jeśli mamy trzy kolory filcu, choinka będzie jeszcze ciekawsza). Wycięte płatki filcowe przyklejamy do stożka w rzędach jeden nad drugim, zaczynając od największych, umieszczonych na dole, do najmniejszych, mocowanych na wierzchołku. Poszczególne płatki powinny nachodzić na siebie bokami, dzięki czemu całkowicie zakryją stelaż. Gotową choinkę pozostawiamy w naturalnej formie lub dekorujemy, przyklejając do niej ozdoby i mocując na wierzchołku gwiazdkę.
Przeczytaj też: Choinka na ścianę - świetne rozwiązanie, gdy nie masz w domu miejsca na choinkę >>>
Autor: GettyImages
Choinka z makramy
Choinka ze sznurka
Bardzo ciekawe dekoracje świąteczne możemy wykonać również ze sznurka. Choć materiał może wydawać się nieodpowiedni do tworzenia przestrzennej choinki, nadaje się do tego celu doskonale. Na sznurkową choinkę będziemy potrzebowali:
- stożka wykonanego z brystolu lub gotowego stożka ze styropianu,
- kleju biurowego/uniwersalnego,
- sznurka (może być naturalny lub barwiony) i ewentualnie drobnych ozdób.
W najprostszej wersji sznurkową choinkę otrzymamy, smarując przygotowany stożek klejem i ściśle owijając go sznurkiem, a następnie dekorując koralikami, dżetami, perełkami, a nawet przyprawami (np. gwiazdkami anyżu) i brokatem.
Do wykonania bardziej oryginalnej, ażurowej choinki ze sznurka, oprócz stożka i samego sznurka będziemy potrzebowali folii spożywczej, kleju wikol lub mąki ziemniaczanej i wody. Przed przystąpieniem do pracy owijamy stożek folią spożywczą, a sznurek dokładnie namaczamy w roztworze usztywniającym, przygotowanym z wikolu i wody (w proporcjach ok. 1:1) lub mąki ziemniaczanej i wody, czyli tzw. krochmal (ok. 2 łyżki mąki ziemniaczanej, rozrobionej w niewielkiej ilości zimnej wody i wymieszanej z ok. 1/2 szklanki gorącej wody). Następnie namoczony sznurek owijamy wokół zabezpieczonego folią stożka w nieregularny sposób, tworząc ażurowy, siatkowy splot. Po nawinięciu sznurka odstawiamy całość do wyschnięcia (możemy przyspieszyć cały proces, susząc nawinięty sznurek suszarką). Kiedy klej wyschnie, a sznurkowa konstrukcja się usztywni, wyjmujemy z środka stożkowy stelaż i dekorujemy choinkę.
Taka ozdoba będzie się pięknie prezentować, jeśli w jej wnętrzu zamontujemy sznur lampek LED, których światło będzie przebijało przez ażurową konstrukcję, ale możemy też obsypać ją brokatem i udekorować małymi ozdobami.
Przeczytaj też: Jak zrobić choinkę z szyszek - instrukcja krok po kroku >>>
Choinka - makrama
Najtrudniej będzie przygotować choinkę - makramę. Jest to sztuka, która polega na zaplataniu sznurka w taki sposób, aby uzyskać pożądany wzór. Z dnia na dzień trudno się jej nauczyć, ale jeśli znamy podstawy tworzenia makramy, możemy spróbować wykonać tą metodą także choinkę, która wspaniale zaprezentuje się na ścianie lub na prawdziwej choince. Może nas to też zainspirować do zgłębienia tajników makramy i próby samodzielnego jej wykonywania. Jeśli nie znamy żadnego mistrza makramy, który nauczyłby nas jej tworzenia, możemy poszukać inspiracji w Internecie, gdzie nie brakuje filmów instruktażowych, pokazujących krok po kroku jak wykonać choinkę z makramy.
Przeczytaj też: Choinka na ścianę - świetne rozwiązanie, gdy nie masz w domu miejsca na choinkę >>>