Borówka bagienna, potocznie pijanica. Czy borówka bagienna jest jadalna? Niezwykle właściwości borówki bagiennej

2024-03-08 13:30

Borówka bagienna to nieco zapomniana krzewina, a szkoda. Dawniej słynna była z właściwości leczniczych, szczególnie cenne dla zdrowia były owoce borówki. Ale i dzisiaj możemy korzystać z jej zalet. Krzew rośnie głównie na terenach podmokłych, jednak bez problemu może być także uprawiany w ogrodach. Co zresztą jest coraz częstszą praktyką.

Borówka bagienna
Autor: Getty Images Tak wygląda borówka bagienna

Spis treści

  1. Co to jest borówka bagienna?
  2. Czy owoce borówki bagiennej są jadalne?
  3. Jakie są właściwości lecznicze borówki bagiennej?
  4. Co można robić z borówki?
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w odgrodzie – zapowiedź!

Co to jest borówka bagienna?

Borówka bagienna (Vaccinium uliginosum), jak nazwa wskazuje, to roślina występująca na terenach podmokłych, czyli torfowiskach, ale i wilgotnych, ubogich glebach. Pojawia się na terenie północnym w Europie, Azji i Ameryki Północnej. To gatunek krzewinki z rodziny wrzosowatych, który nazywany jest także pijanicą, łochynią lub włochiną. Dorosła borówka osiąga wysokość średnio od 80 do 100 cm. Kwitnie w maju i czerwcu, z kolei owoce pojawiają się pod koniec lata, to granatowej jagody z jasnym miąższem.

Jedną z niezwykłych cech borówki bagiennej jest także to, że jest to roślina żywicielska dla motyla modraszka bagniczka. To owad objęty ochroną. Pijanicę można zasadzić w ogrodzie. Oprócz wymagań co do gleby nie jest rośliną trudną w uprawie.

Czy owoce borówki bagiennej są jadalne?

Owoce pijanicy są jadalne, ale kwaśne, dlatego niesmaczne do spożywania na surowo. Panuje także opinia, że owoce są lekko trujące lub działają odurzająco, co w przypadku tych jagód nie jest prawdą.

Pijanica w naturze występuje w bliskim sąsiedztwie rośliny o nazwie bagno zwyczajne, które wydziela intensywne olejki eteryczne. Według leśników, to właśnie bagno, a także unoszący się jego pyłek wpływa na zawroty i bóle głowy, stąd wzięło się błędne przekonanie, że borówka działa odurzająco na człowieka. Powinno się jednak zachować ostrożność zbierając owoce pijanicy w lesie. Ponieważ roślina zwykle występuje na terenach podmokłych, owoce mogą być pokryte grzybem. Dlatego najbardziej bezpieczne jest spożywanie jagód pochodzących z upraw w ogrodach. 

Jakie są właściwości lecznicze borówki bagiennej?

Owoce borówki bagiennej są bogate w szereg witamin, w tym A, C, P i PP oraz kwasy organiczne, m.in. cytrynowy czy jabłkowy. Jagody zawierają także pektyny, polifenole, antocyjany, antyokcydanty i flawonoidy. Właściwości lecznicze borówki znane są od wielu lat, to roślina, która była wykorzystywana w medycynie ludowej. Spożywana była na przykład przy szkorbucie, który powstaje przez niedobór witaminy C, a którą uzupełniały jagody. Owoce borówki stosowane były także na bóle brzucha, pomagały one bowiem w zaparciach i biegunkach, do czego przyczynia się zawartość flawonoidów.

Antyoksydanty zawarte w owocach borówki wpływają na wolniejsze starzenie się komórek i mają właściwości wspierające w walce z nowotworami. Borówka przyczynia się również do spadku cukru we krwi i ogólnie działa wspierająco na układ odpornościowy organizmu.

Co można robić z borówki?

Owoce borówki bagiennej nie są zbyt smaczne, dlatego dobrze jest je odpowiednio przygotować. Można je suszyć, wtedy zachowają wartościowe składniki i witaminy. Świetnie nadają się do przygotowywania przetworów, szczególnie ze względu na dużą zawartość pektyny. Z jagód możemy wykonać dżemy czy kisiele. Najprostszy sposób na przygotowanie borówek, to zrobienie z suchych owoców naparu do picia. Do spożycia nadają się także liście krzewiny, z których również można zrobić herbatę. Borówki mogą być także wykorzystane do robienia nalewek.

Nasi Partnerzy polecają