Kiedy sadzić borówkę amerykańską? Kiedy i jak sadzić borówki do gruntu?

2024-02-21 7:54
Kiedy sadzić borówki wiosną?
Autor: Getty Images Kiedy najlepiej sadzić borówki wiosną i jak przygotować podłoże?

Kiedy sadzić borówkę amerykańską do ziemi? Wiosna to najlepszy moment. Kiedy dokładnie sadzić borówki do gruntu? Po jakim czasie od posadzenia owocuje borówka amerykańska? Borówka to długowieczny krzew, który odpowiednio traktowany wydaje pyszne i zdrowe owoce. Dowiedz się też, dlaczego borówkę amerykańską sadzi się parami?

Spis treści

  1. Kiedy sadzić borówkę amerykańską wiosną?
  2. Borówki amerykańskie - uprawa
  3. Jak i gdzie sadzić borówkę amerykańską?
  4. Czy borówkę amerykańską sadzi się parami?
  5. Zastosuj domowy nawóz, aby borówki pięknie rosły
Cięcie roślin w ogrodzie

Kiedy sadzić borówkę amerykańską wiosną?

Wiosenne sadzenie borówki amerykańskiej należy wykonać od marca do kwietnia. Zaletą sadzenia o tej porze roku jest to, że nowe sadzonki nie przemarzną. Trzeba wiedzieć, że borówkę można sadzić również jesienią, od września do października. Jednak borówki posadzone zbyt późno mogą nie przetrwać zimy. Wiosenny termin sadzenia jest również istotny w przypadku sadzonek z odkrytym korzeniem. Lepiej sadzić je na wiosnę, gdyż są mniej odporne na niesprzyjające warunki od tych produkowanych w pojemnikach.

Borówki amerykańskie - uprawa

Borówka jest rośliną obcopylną, a to oznacza, że potrzebuje drugiej rośliny do zapylenia. Dlatego należy sadzić od razu dwie sadzonki. Może to być krzew tego samego lub innego gatunku.

Borówka potrzebuje kwaśnego podłoża, dlatego powinniśmy ją nawozić kwaśnymi nawozami. Więcej w artykule: Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej

Po posadzeniu należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Borówka jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. Pierwsze owoce powinny pojawić się po ok. 3 latach od zasadzenia. Młodych borówek nie przycinamy. Więcej o cięciu borówek piszemy TUTAJ.

Czytaj też:

Jak i gdzie sadzić borówkę amerykańską?

Przed wiosennym sadzeniem borówki amerykańskiej należy dokładnie przygotować i oczyścić podłoże. Koniecznie trzeba je wymieszać z torfem lub zakwasić w inny sposób, bo odczyn gleby powinien być skrajnie niski – optymalne pH dla borówki amerykańskiej wynosi 3,8–4,8. Borówki preferują podłoże lekkie i jednocześnie zasobne w składniki pokarmowe.

Dla borówki wybieramy stanowisko ciepłe, zaciszne i osłonięte od wiatru. Niekorzystne warunki panują zwłaszcza na wystawie wschodniej – mroźne, zimowe wiatry.

Jak sadzić borówkę?

  • Przygotowujemy dołek o szerokości 60–80 cm i głębokości powyżej 40 cm.
  • Do dołka sypiemy torf kwaśny i trociny.
  • Sadzonki umieszczamy w podłożu głębiej o około 5 cm niż rosły w pojemniku lub szkółce.
  • Rośliny sadzi się w rzędzie co 1,2–2,0 m, natomiast odległość pomiędzy rzędami powinna być większa: 2,5–3 m.

Czytaj też:

Czy borówkę amerykańską sadzi się parami?

Borówkę amerykańską sadzi się parami. Jest to roślina obcopylną i potrzebuje drugiej borówki do zapylenia.

Zastosuj domowy nawóz, aby borówki pięknie rosły

Borówka potrzebuje kwaśnego podłoża, dlatego powinniśmy ją nawozić kwaśnymi nawozami. Nie wszyscy wiedzą, że do zakwaszania gleby możemy użyć domowy nawóz z fusów od kawy. Można parzyć kawę w proporcji pół szklanki fusów na 5 litrów wody, a następnie podlać roślinę przestudzonym naparem. Można również suszyć zużyte fusy np. z domowego lub firmowego ekspresu, a następnie rozsypać je pod borówkę. Warto fusy wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża, a następnie obficie podlać. Najlepiej fusy rozsypać przed przed deszczem.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają