9 roślin pachnących po zmroku. Zamienią balkon i ogród w perfumerię

2025-07-17 12:04

Gdy słońce znika za horyzontem, a dzienne życie ogrodu zamiera, niektóre rośliny dopiero zaczynają swój spektakl. To właśnie wieczór i noc są ich sceną – rozkwitają, uwalniają intensywny zapach i tworzą aurę tajemnicy. Które rośliny pachną po zmroku? Oto lista!

Spis treści

  1. Dlaczego niektóre kwiaty pachną dopiero nocą?
  2. Rośliny pachnących nocą – naturalne perfumy dla ogrodu i balkonu
  3. Rośliny pachnące nocą. Zdjęcia

Dlaczego niektóre kwiaty pachną dopiero nocą?

Rośliny zapylane nocą nie mogą przyciągać owadów barwą, bo przecież jest ciemno, więc robią to zapachem. Uwalniają intensywną, często słodką lub korzenną woń dopiero po zachodzie słońca – właśnie wtedy, gdy ich naturalni zapylacze, np. ćmy czy nawet nietoperze, są już aktywne.

W domowym ogrodzie czy na balkonie można wykorzystać te mechanizmy, tworząc miejsce nasycone zapachem wtedy, gdy kończy się dzień.

Rośliny pachnących nocą – naturalne perfumy dla ogrodu i balkonu

1. Maciejka

Niepozorna roślina jednoroczna, która za dnia wygląda wręcz skromnie, ale nocą zaskakuje upojnym, intensywnym zapachem. Maciejka jest idealna do skrzynek balkonowych – wysiewa się ją wczesną wiosną. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale pachnie tylko wieczorem i nocą.

2. Datura

Roślina o spektakularnych, trąbkowatych kwiatach – białych, żółtych, kremowych lub łososiowych. Datura pachnie dopiero wieczorem, wydzielając mocy zapach. 

Niesamowita Datura. Zdjęcia

i

Autor: GettyImages Datura, brugmansja (Brugmansia).

3. Tytoń ozdobny

Tytoń ozdobny ma delikatne, wydłużone kwiaty. Nadaje się zarówno do ogrodu, jak i większych donic. Pachnie po zmroku, a jego zapach jest delikatnie słodkawy.

4. Jaśmin wielokwiatowy

Jaśmin to roślina o szczególnie mocnym zapachu. Najintensywniej wydziela się on po zmroku, jednak gdy nachylimy się nad nim w ciągu dnia, również możemy zaciągnąć się tą upajającą wonią! 

Jaśminowiec wonny

i

Autor: GettyImages/ Archiwum prywatne Jaśminowiec wonny

5. Wiciokrzew

Pnącze o niezwykle dekoracyjnych kwiatach, które zaczynają pachnieć wraz z zapadnięciem zmroku. Wiciokrzew jest idealny do ogrodów, balkonów z kratką lub pergoli. Jego zapach jest intensywny, słodki, nieco waniliowy.

6. Cestrum nocturnum (nocna dama)

Cestrum nocturnum to egzotyczna piękność pochodząca z Karaibów uprawiana u nas jako roślina tarasowa lub balkonowa. Choć ma niepozorne kwiaty, wieczorami jej zapach jest oszałamiający – intensywny, nieco cytrusowy. Nie przetrwa polskiej zimy, musi zimować w domu.

7. Liliowiec cytrynowy (Hemerocallis citrina)

Odmiana liliowca, której żółte, kielichowate kwiaty o zapachu przypominającym konwalię otwierają się dopiero wieczorem. Idealny do ogrodu w stylu naturalnym.

8. Pieczennik wytworny

Podobny do nocnej damy, kwitnie długo i obficie, a wieczorem wypełnia przestrzeń subtelnym, egzotycznym zapachem. Lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru.

Pieczennik wytworny

i

Autor: Getty Images/ Katsiaryna Yeudakimava

9. Hoja

Hoja to roślina, którą uprawia się w warunkach domowych, jednak nie mogło zabraknąć jej w tym zestawieniu. Gdy bowiem zakwita, obsypując się różowymi kwiatami, które wyglądają tak nierealistycznie, jakby zrobiono je z plastiku, po zmroku cały pokój, w którym się znajduje, potrafi wypełnić się tak mocnym zapachem, że bez wietrzenia ani rusz!

Rośliny pachnące nocą. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozmnażają się szybciej niż chwasty! Najpiękniejsze byliny, które są łatwe w uprawie

Murator Ogroduje: Metamorfoza balkonu
Murowane starcie
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE