Żółte liście storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:33

Nie wiem, dlaczego storczykowi pożółkły i zwiotczały piękne liście. Co robić, aby go uratować? Do tej pory wszystko było ok. Był moczony co tydzień i zasilany nawozem do storczyków.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Objawy wskazują, że roślina nie ma czym pobierać wody. Należy przede wszystkim sprawdzić stan korzeni: roślinę wyjąć z doniczki i obejrzeć. Korzenie albo są zalane, albo zasuszone - w obu przypadkach objawy są takie same. Tu raczej podejrzewam zalanie, bo moczenie co tydzień mogło być za częste. Należy wtedy usunąć wszystkie zgniłe korzenie wysterylizowanym narzędziem, zostawić roślinę np. na gazecie przez 1 dzień, aby obeschła. Jeżeli są jakieś żywe korzenie należy ją posadzić do świeżego podłoża, nie podlewać 2-5 dni, jeżeli korzeni już nie ma, proszę postępować jak to opisano w wątku: http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=5989 Jeśli to Phalaenopsis to moczyć należy, gdy podłoże jest całkowicie suche. Jeżeli stał w chłodniejszym miejscu, przy zwiększonej wilgotności otoczenia, to cotygodniowe moczenie było za częste.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.