Zimna Zośka 2023 - kiedy wypada Zimna Zośka i ogrodnicy? Jaka pogoda? Prognozy IMGW

2023-05-15 10:35

Zimna Zośka uderza w nasze odradzające się wiosną ogrody mniej więcej w połowie maja. Lada dzień należy spodziewać się więc typowego dla tej pory roku skoku temperatur, z nadzieją na to, że słupek rtęci nie spadnie do poziomu poniżej zera. Bo wtedy nasze rozkwitające rododendrony i świeżutko wsadzone do donic pelargonie... Szkoda gadać...

Zimna Zośka jaka będzie pogoda
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Zimna Zośka uderzy w 2023 roku mniej więcej w połowie maja

Spis treści

  1. Zimna Zośka 2023. Zaatakuje tuż po zimnych ogrodnikach!
  2. Zimna Zośka 2023. Jakie są prognozy pogody?

Zimna Zośka nadchodzi. Poniżej prezentujemy Państwu aktualizowane na bieżąco informacje o prognozie pogody na Zimną Zośkę 2023 oraz ostrzeżeniach meteorologicznych IMGW na Zimną Zośkę i Zimnych Ogrodników 2023.

Zimna Zośka 2023. Zaatakuje tuż po zimnych ogrodnikach!

W naszym obszarze klimatycznym gwałtowne obniżenie temperatury o tej porze roku obserwowane jest z "mrożącą" krew w żyłach regularnością już od połowy XIX wieku. Nie ma w tym niczego nienaturalnego, żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, który ma swoje wady i zalety, a my z kolei wpływ mamy na to niewielki. Wśród licznych niestety wad znajduje się Zimna Zośka, datowana w tradycji ludowej na imieniny Zofii, które przypadają 15 maja.

Zimna Zośka atakuje znienacka tuż po kilku równie podstępnych dniach, nazywanych od dziesięcioleci przez nasze babcie i dziadków "zimnymi ogrodnikami" od imion patronujących kolejnym majowym dniom: Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja) i Bonifacego (14 maja). Do 15 maja lepiej więc wstrzymać się z wysiewami do gruntu, czy wystawianiem ze szklarni i domowych pieleszy na zewnątrz roślin wrażliwych na spadki temperatury.

W przypadku nieodpornych na przymrozki drzew i krzewów, które pokrywają się w tym czasie kwiatami (np. magnolie, rododendrony, azalie, drzewa owocowe) uczynić możemy - poza modlitwą - już niestety niewiele. Możliwym rozwiązaniem jest pokrywanie krzewów geowłókniną (jak to zrobić z 8-metrową czereśnią?) lub też przygotowanie np. po jesiennych porządkach stert z gałęziami, które podpalone mogą uratować punktowo zagrożone rośliny. Niestety w tym przypadku musimy się liczyć z faktem, że przekraczamy obowiązujące w tym zakresie prawo.

A więc między 12, a 15 maja (z dwoma-trzema dniami zapasu na wszelki wypadek) chowamy donice z pelargoniami i begoniami do domu, mniejsze krzewy okrywamy geowłókniną lub na krótko - innymi materiałami, albo liczymy na przychylność wymienionych wyżej świętych. Przy kieliszku wina przed kominkiem lub w kościele. Jak kto woli.

Zimna Zośka 2023. Jakie są prognozy pogody?

Prognozy pogody na Zimną Zośkę i zimnych ogrodników są generalnie optymistyczne. W zachodniej Polsce normalni ogrodnicy mogą spać spokojnie. W województwie zachodniopomorskim i lubuskim prognozowane na te dni temperatury nie spadną w nocy nie tylko poniżej zera, ale nawet poniżej 8 stopni na plusie! W dzień nawet 20 stopni Celsjusza! Ochłodzenie pojawi się w tygodniu po zimnej Zośce 2023, ale na poziomie spadku do kilkunastu stopni w dzień i do około 6 stopni (wciąż na plusie) w nocy. Trochę chłodniej w tym pasie klimatycznym w górach, ale wciąż bezpiecznie. Temperatury prognozowane w dniach 12-15 maja w Szklarskiej Porębie i Karpaczu wahają się w przedziale od 11 do 4 stopni Celsjusza.

Prognozy na Zimną Zośkę w przypadku Zimnej Zośki 2023 dla tradycyjnie chłodniejszej Polski wschodniej są również znakomite! W Augustowie największy spadek temperatury przewidywany jest na wtorek 16 maja, ale na poziomie od 15 do 4 stopni na plusie! Z lampką wina wśród kwitnących krzewów wysiedzieć wieczorem będzie trudno, ale rano bez obaw będziemy mogli nacieszyć się kwitnącymi w najlepsze kwiatami! Poniżej - na Lubelszczyźnie będzie nawet o jeden, dwa stopnie cieplej. W Ustrzykach Dolnych 12 stopni na plusie w dzień i 5 w nocy. Natura będzie więc dla nas w Zimną Zośkę łaskawa.

W pasie środkowej Polski komfortowo. W Trójmieście 20 stopni w dzień (plażowo:), 10 w nocy. W Łodzi w Zimną Zośkę nawet 21 stopni Celsjusza! W Zakopanem od 11 w dzień do 4 w nocy, ale przecież jesteśmy w najwyżej położonym regionie naszego kraju!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.