W jaką ziemię przesadzić nolinę? [Porada eksperta]
Chcę przesadzić nolinę - mam pytanie: jaka jest lepsza ziemia do dracen czy kaktusów?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Pielęgnując nolinę trzeba pamiętać, że jest to roślina występująca na terenach półpustynnych. Aby dobrze rosła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.
- Po pierwsze: przesadzanie. Robimy to co dwa, trzy lata, gdy korzenie przerosną podłoże (jeżeli przesadza się co rok, roślina nie wykształca charakterystycznego zgrubienia w dolnej części, ale rośnie wzwyż). Nowa doniczka powinna być dość płaska, większa o jeden-dwa rozmiary. Podłoże powinno zawierać niewiele torfu, bo zatrzymuje on wodę, a to nie jest dla noliny zdrowe. W gotowych podłożach jest go zazwyczaj sporo, najlepiej więc wymieszać takie kupione z drobnym żwirem akwarystycznym lub grubym piaskiem (przepłukanym) w proporcjach 1:1. W sprzedaży są też podłoża dla dracen polecane dla innych gatunków, w tym noliny.Przesadzając, należy koniecznie pamiętać, aby na dno koniecznie należy nasypać warstwę keramzytu (im większa doniczka, tym więcej). Ważne jest też, by po przesadzeniu roślina była zagłębiona w podłoże tak samo, jak uprzednio.
- Po drugie: podlewanie. Na półpustyniach woda pojawia się cyklicznie, zatem nolinę należy podlewać obficie ale raz na dłuższy czas. Przed kolejnym nawodnieniem ziemia powinna przeschnąć. Te naprzemienne okresy zasobności w wodę i jej braku sprawiają, że roślina wykształca swą „słoniową stopę” czyli zgrubienie gromadzące wodę (zwane caudexem).
- Po trzecie: nawożenie. W sezonie, gdy nolina została przesadzona, można nie nawozić jej wcale, ale w kolejnych warto zasilać raz w miesiącu nawozem do kaktusów albo wieloskładnikowym, ale rozcieńczonym wodą w proporcjach 1:4 . Można też stosować nawozy wolno działające.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Nolina tworzy gruby pękaty pień, na szczycie którego znajduje się pióropusz liści
Inne porady tego eksperta