Ziemia do noliny, jak podlewać dracenę? [Porada eksperta]

2013-12-31 11:30

Witam. Chcę przesadzić nolinę - mam pytanie: jaka jest lepsza ziemia do dracen czy kaktusów? Również chcę zapytać o dracenę: jak często ją podlewać. Dziękuję

Nolina
Autor: Archiwum serwisu Nolina
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Nolina. Pielęgnując nolinę trzeba pamiętać, że jest to roślina występująca na terenach półpustynnych. Aby dobrze rosła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Po pierwsze: przesadzanie. Robimy to co dwa, trzy lata, gdy korzenie przerosną podłoże (jeżeli przesadza się co rok, roślina nie wykształca charakterystycznego zgrubienia w dolnej części, ale rośnie wzwyż). Nowa doniczka powinna być dość płaska, większa o jeden-dwa rozmiary. Podłoże powinno zawierać niewiele torfu, bo zatrzymuje on wodę, a to nie jest dla noliny zdrowe. W gotowych podłożach jest go zazwyczaj sporo, najlepiej więc wymieszać  takie kupione z drobnym żwirem akwarystycznym lub grubym piaskiem (przepłukanym) w proporcjach 1:1. W sprzedaży są też podłoża dla dracen polecane dla innych gatunków, w tym noliny.
Przesadzając, należy koniecznie pamiętać, aby na dno koniecznie należy nasypać warstwę keramzytu (im większa doniczka, tym więcej). Ważne jest też, by po przesadzeniu roślina była zagłębiona w podłoże tak samo, jak uprzednio.
Po drugie: podlewanie. Na półpustyniach woda pojawia się cyklicznie, zatem nolinę należy podlewać obficie ale raz na dłuższy czas. Przed kolejnym nawodnieniem ziemia powinna przeschnąć. Te naprzemienne okresy zasobności w wodę i jej braku sprawiają, że roślina wykształca swą „słoniową stopę” czyli zgrubienie gromadzące wodę (zwane caudexem).
Po trzecie: nawożenie. W sezonie, gdy nolina została przesadzona, można nie nawozić jej wcale, ale w kolejnych warto zasilać raz w miesiącu nawozem do kaktusów albo wieloskładnikowym, ale rozcieńczonym wodą w proporcjach 1:4 . Można też stosować nawozy wolno działające.

Dracena. W sezonie wegetacyjnym należy podlewać ją obficie, a zimą oszczędnie ale tak, by nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej (im cieplej w pomieszczeniu, tym więcej wody). Trzeba jednak pamiętać, że ta roślina nie toleruje zalanych korzeni. Jeśli woda stagnuje w doniczce, albo na podstawce, korzenie będą gniły.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE