Zamieranie pąków lilii [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Lilie zostały posadzone w połowie marca w donicach, w podłożu torfowym z około 3-centymetrową warstwą drenażu. Rośliny mają równy kolor mocnej zieleni liści, bez skręcania się, czy jakichkolwiek plam, rdzy, szkodników. Problem pojawił się w momencie, kiedy pąki lilii osiągnęły około 1 cm. Część z pąków wygląda zdrowo (nabrzmiałe, o zielonym kolorze) a część przestała się dalej rozwijać, pąki u nasady zaczęły lekko brunatnieć i wysuszać się, część pąków odpadła. Co może być przyczyną zamierania pąków lilii?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Powodów może być kilka. Jeżeli zdrowe są pąki środkowe (tzw. królewskie), a brunatnieją i zasychają pąki boczne w kwiatostanie - może być to oznaka niedostatecznego nawożenia. Proponuję zastosować któryś z nawozów organicznych na bazie humusu, będzie wtedy pewność, że nie przenawozimy i nie "spalimy" rośliny. Kolejną przyczyną może być zbyt wysoka temperatura, powyżej 23-25°C. Powodem może być również szkodnik - ostępka lilianka - szkodzi przede wszystkim larwa, która żeruje w pąkach kwiatowych, które gniją i z czasem usychają. Uszkodzone pąki obrywamy. Proszę sprawdzić, czy w uszkodzonych pąkach nie znajdzie Pani larw tego szkodnika. Prewencyjnie podczas tworzenia pąków stosujemy Basudin 25 EC (0,1%). Możliwe jednak, że powód takiego zachowania rośliny jest bardziej prozaiczny: nadmiar etylenu, co powoduje dokładnie opisane przez Panią objawy. Etylen jest gazem wydzielanym przez dojrzewające owoce, głównie jabłka, gruszki i inne. Być może w bezpośrednim sąsiedztwie roślin stoi naczynie z owocami. Proszę wtedy przestawić lilie lub przenieść owoce na bezpieczną dla rośliny odległość (minimum kilka metrów).

Inne porady tego eksperta