Zamieranie pąków lilii [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Lilie zostały posadzone w połowie marca w donicach, w podłożu torfowym z około 3-centymetrową warstwą drenażu. Rośliny mają równy kolor mocnej zieleni liści, bez skręcania się, czy jakichkolwiek plam, rdzy, szkodników. Problem pojawił się w momencie, kiedy pąki lilii osiągnęły około 1 cm. Część z pąków wygląda zdrowo (nabrzmiałe, o zielonym kolorze) a część przestała się dalej rozwijać, pąki u nasady zaczęły lekko brunatnieć i wysuszać się, część pąków odpadła. Co może być przyczyną zamierania pąków lilii?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Powodów może być kilka. Jeżeli zdrowe są pąki środkowe (tzw. królewskie), a brunatnieją i zasychają pąki boczne w kwiatostanie - może być to oznaka niedostatecznego nawożenia. Proponuję zastosować któryś z nawozów organicznych na bazie humusu, będzie wtedy pewność, że nie przenawozimy i nie "spalimy" rośliny. Kolejną przyczyną może być zbyt wysoka temperatura, powyżej 23-25°C. Powodem może być również szkodnik - ostępka lilianka - szkodzi przede wszystkim larwa, która żeruje w pąkach kwiatowych, które gniją i z czasem usychają. Uszkodzone pąki obrywamy. Proszę sprawdzić, czy w uszkodzonych pąkach nie znajdzie Pani larw tego szkodnika. Prewencyjnie podczas tworzenia pąków stosujemy Basudin 25 EC (0,1%). Możliwe jednak, że powód takiego zachowania rośliny jest bardziej prozaiczny: nadmiar etylenu, co powoduje dokładnie opisane przez Panią objawy. Etylen jest gazem wydzielanym przez dojrzewające owoce, głównie jabłka, gruszki i inne. Być może w bezpośrednim sąsiedztwie roślin stoi naczynie z owocami. Proszę wtedy przestawić lilie lub przenieść owoce na bezpieczną dla rośliny odległość (minimum kilka metrów).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.