Oczko wodne - jakie rośliny do oczek wodnych? Wideo #MuratorOgroduje!

2024-06-17 9:47

Oczko wodne to miejsce wyjątkowo uspokajające i wprowadzające nas w błogi nastrój. Już sam widok wody działa relaksująco. Co zatem zrobić, aby nie tylko oczko wodne, ale także jego otoczenie wprawiało nas w dobry nastrój? W kolejnym odcinku z cyklu #MuratorOgroduje Ewelina z Zakazanego Ogrodu opowiada o roślinach do oczka wodnego. Zapraszamy do oglądania WIDEO!

Oczko wodne #MuratorOgroduje
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Ewelina i jej żabka Monika. W odcinku #MuratorOgrduje Ewelina opowiada o roślinach “w” i “dookoła” oczka wodnego

Spis treści

  1. Rośliny do oczka wodnego - jak stworzyć magiczny zakątek w ogrodzie?
  2. Dobór roślin do oczka wodnego - klucz do sukcesu
  3. #MuratorOgroduje na YT/@MuratorOgroduje
  4. Zobacz, jak wygląda ogród Eweliny! Zdjęcia

Zobacz wideo!

Sponsorem odcinka "Oczko wodne" jest firma AQUAEL. 

Rośliny do oczka wodnego - jak stworzyć magiczny zakątek w ogrodzie?

Oczko wodne to nie tylko źródło relaksu i ochłody w upalne dni. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, warto zadbać o odpowiedni dobór roślin. Dobrze dobrane gatunki nie tylko cieszą oko, ale też pełnią ważną funkcję w utrzymaniu równowagi biologicznej zbiornika.

  • Hortensje - królowe ocienionego brzegu

Hortensje bukietowe to idealny wybór na brzeg oczka wodnego, który nie jest narażony na bezpośrednie działanie słońca. Te okazałe rośliny kwitną obficie od lata do jesieni, nadając otoczeniu romantyczny charakter. Ich duże, kolorowe kwiaty (w zależności od odmiany, mogą przybierać barwy białe, różowe, niebieskie, a nawet fioletowe) przyciągają wzrok. Jeśli chcemy cieszyć się każdego roku pięknymi kwiatami hortensji bukietowej, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim należy przeznaczyć dla niej żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie i słoneczne lub półcieniste stanowisko.

  • Lilie - wodne dla miłośników romantyzmu

Lilie wodne to prawdziwe gwiazdy oczka, to jedne z najładniejszych roślin wodnych. Idealnie nadają się do sadzenia w stawie, czy oczku wodnym. Oczarowały wielu artystów: dobrze znana jest seria obrazów z liliami sławnego impresjonisty Claude’a Moneta. W Polsce największą admiratorką tych roślin była pisarka Maria Dąbrowska, która uwieczniła nenufary w powieści „Noce i Dnie”. Piękne kwiaty lilii wodnych są ozdobą każdej, nawet najmniejszej tafli wody. Odmiany lilii wodnych różnią się siłą wzrostu i dlatego należy dobierać je w zależności od wielkości oczka wodnego.

  • ‘Atraction’ odmiana lilii wodnych o kwiatach różowych do czerwonych, kwitnie od końca maja do października, głębokość sadzenia: 50–100 cm, szybko się rozrasta;
  • ‘Escarbaucle’ odmiana lilii wodnych o czerwonych kwiatach, kwitnie od czerwca do września, głębokość sadzenia: 30–90 cm, nadaje się do miejsc półcienistych;
  • ‘Fabiola’ odmiana lilii wodnych o kwiatach różowych, kwitnie od czerwca do września, głębokość sadzenia: 80–100 cm, nadaje się do dobrze nasłonecznionych oczek;
  • ‘Gladstoniana’ odmiana lilii wodnych o białych kwiatach, kwitnie od czerwca do września, głębokość sadzenia: 80–100 cm, kwitnie obficie;
  • ‘Mariacela Albida’ odmiana lilii wodnych o białych kwiatach, kwitnie od końca maja do września, głębokość sadzenia: 40–90 cm, szybko się rozrasta;
  • ‘Pygmaea Alba’ odmiana lilii wodnych o białych, niewielkich kwiatach, kwitnie od czerwca do września, głębokość sadzenia: 15–40 cm.
  • Hosty i bluszcz - na zacienione zakamarki

Nie wszystkie miejsca wokół oczka wodnego są nasłonecznione. W zacienionych zakamarkach doskonale sprawdzą się hosty. Te zimozielone rośliny o dużych, liściach w różnych odcieniach zieleni i żółci stanowią idealne wypełnienie przestrzeni. Lubią wilgotną glebę, dlatego świetnie czują się w pobliżu wody. Inną ciekawą propozycją na zacienione miejsca jest bluszcz pospolity. Ta pnąca roślina może wspinać się po murkach lub innych elementach dekoracyjnych, tworząc zieloną kurtynę.

MOŻE ZAINTERESUJĘ CIĘ TEMAT:

Jak założyć samodzielnie oczko wodne w ogrodzie? Praktyczny poradnik

Dobór roślin do oczka wodnego - klucz do sukcesu

Przy doborze roślin do oczka wodnego i jego otoczenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • Stanowisko: Należy wybierać rośliny, które preferują stanowiska słoneczne, półcieniste lub cieniste, w zależności od miejsca, w którym chcemy je posadzić.
  • Wilgotność gleby: Rośliny sadzone w pobliżu oczka wodnego powinny lubić wilgotną glebę.
  • Wysokość: Dobrze jest sadzić rośliny o różnej wysokości, aby stworzyć kompozycję o zróżnicowanej strukturze.
  • Kwitnienie: Wybierając rośliny, warto zwrócić uwagę na ich czas kwitnienia, aby w ogrodzie przez cały sezon letni panowały barwy i zapachy.

Stosując się do tych prostych zasad, z łatwością stworzymy wokół oczka wodnego zacienioną oazę relaksu, która będzie cieszyć nasze oczy i wprowadzać w dobry nastrój. Pamiętajmy, że ogród to miejsce, w którym wypoczywamy i dbamy o swoje samopoczucie, dlatego warto zadbać o to, aby był on piękny i przyjazny dla użytkowników.

Rośliny do oczka wodnego #MuratorOgroduje
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator #MuratorOgrdje - co zrobić, aby oczko wodne i jego otoczenie wprawiało nas w dobry nastrój?

#MuratorOgroduje na YT/@MuratorOgroduje

#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.

Zapraszamy więcej odcinków na www.youtube.com/@MuratorOgroduje

Zobacz, jak wygląda ogród Eweliny! Zdjęcia

Rozmowa z Eweliną prowadzącą cykl #MuratorOgroduje

Ogród powinien nas rozluźniać, a nie spinać