Wierzba 'Hakuro-nishiki' wypuszcza młode liście już w grudniu - dlaczego? Odpowiada ekspert
Moja wierzba 'Hakuro-nishiki' szczepiona na pniu właśnie teraz (w grudniu) wypuszcza młode listki i ma bazie. O czym to świadczy?
Spis treści
- Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' na pniu
- Dlaczego wierzba wypuszcza młode liście już w grudniu?
- Kiedy i jak przycinać wierzby japońskie?
Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' na pniu
Największą ozdobą wierzby japońskiej 'Hakuro-nishiki' są różowo-biało-zielone wiosenne przyrosty i młode liście. Roślina nie traci na swojej atrakcyjności także w sezonie, bo chociaż nie jest już tak kolorowa jak wiosną, nadal zachowuje swój urok za sprawą biało-zielonych, pstrych liści, gęsto pokrywających brązowo-czerwonawe pędy.
Ta odmiana wierzby oferowana jest zwykle w formie szczepionej na pniu, jako atrakcyjne drzewko o kulistej koronie (wysokość uzależniona jest od podkładki, gdyż podkładka już nie przyrasta wzwyż, a jedynie na grubość). Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ma na dłużej zachować taki właśnie kształt, należy ją często przycinać, inaczej cudownie okrągła, wielobarwna kula z liści, osadzona na sztywnym, wzniesionym pniu, szybko się rozrośnie, zdeformuje i przerzedzi, tracąc swoją urodę. Dobrze prowadzona i starannie przycinana może natomiast pozostać ozdobą ogrodu przez wiele lat jako ciekawy soliter zdobiący trawnik lub rabatę.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego wierzba wypuszcza młode liście już w grudniu?
Zachowanie wierzby oznacza, że nie weszła w stan spoczynku. Ciepła i długa jesień sprawiła, że roślina poczuła się jak wiosną. Gdy pogoda się ochłodzi, prawdopodobnie wszystko się unormuje. Może się jednak zdarzyć, że krążące ciągle soki zamarzną w pędach, powodując ich zamieranie. Wiosną trzeba będzie przyciąć krótko uszkodzone pędy, a wyrosną nowe. Może się jednak okazać, że przeżyła jedynie podkładka, a części szczepionej już się nie odratuje. Ale to będzie wiadomo dopiero wiosną.
Kiedy i jak przycinać wierzby japońskie?
Cięcie to jeden z ważniejszych zabiegów w uprawie wierzby 'Hakuro-nishiki', którą należy ciąć często i dość radykalnie, jeśli jej korona ma zachować ładny, kulisty kształt.Cięcia dokonujemy ostrym sekatorem, tuż nad oczkiem (zaraz ponad parą liści), gdyż inaczej z jej korony będą wystawać nieładne, nagie fragmenty pędów. Najsilniej tniemy roślinę w pierwszym roku uprawy, skracając jej pędy nad 3.-4. oczkiem. Cięcia w kolejnych latach uzależniamy natomiast od tego, jak dużą koronę chcemy uzyskać (nie może być ona jednak zbyt duża w stosunku do „pnia” podkładki, gdyż wiatry mogą wtedy łatwo złamać drzewko). Korona powinna się krzewić stopniowo i w miarę równomiernie.
Przeczytaj też: Wierzby - najciekawsze gatunki i ich zastosowanie w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com
Wierzba płacząca
Inne porady tego eksperta