Dlaczego więdną młode przyrosty jodły koreańskiej? Wyjaśnia ekspert

Młode przyrosty jodły koreańskiej są wiotkie, wyglądają jakby zwiędły. Czy przyczyną może być za dużo wody czy jej brak (mimo suszy staraliśmy podlewać rośliny)? Z kolei dolna część drzewa brązowieje - czy mogła do tego przyczynić się młoda suczka ganiająca wkoło, która czasem kładła się na dolnych gałązkach? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda jodła koreańska?
  2. Dlaczego więdną młode przyrosty jodły koreańskiej?
  3. Jakie wymagania ma jodła koreańska?

Jak wygląda jodła koreańska?

Jodła koreańska to niskie drzewo w Polsce osiągające zwykle do 8 m wysokości. Rośnie wolno, po 30-40 latach osiąga zaledwie 5-6 m wysokości. Ma regularną, stożkowatą koronę. Pędy są sztywne, usytuowane poziomo, pokryte krótkimi (1-2 cm), płaskimi, tępymi, nastroszonymi igłami. Igły od spodu są niemal białe. Po roztarciu wydzielają przyjemny zapach kojarzący się cytryną. Szyszki są dekoracyjne - długie (7 cm), wąskie, fioletowawe. Pojawiają się na jodle już po kilku latach uprawy.

Przeczytaj też: Te iglaki zachwycają ozdobnymi szyszkami!

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Dlaczego więdną młode przyrosty jodły koreańskiej?

Więdnące (zwisające) młode przyrosty jodły (lub świerków) to prawdopodobnie wynik lekkiego przesuszenia (nadmiaru wilgoci raczej nie). Może to być także spowodowane lekkim przenawożeniem - wtedy młode pędy są wybujałe, miękkie i wiotkie. W ostatnim czasie mamy duże wahania pogody (silne słońce na przemian z deszczami), najmłodsze pędy mogą cierpieć z powodu mocnych upałów.

Jeśli chodzi o brązowienie dolnej części korony to raczej nie jest to wynik tego, że kładzie się tam suczka. Być może drzewo jest tam zacienione lub jest posadzone zbyt blisko innych roślin. Niestety im jodły starsze, tym mają większą tendencję do ogałacanie się i obsychania dolnych gałęzi. Najniższe suche gałęzie najlepiej po prostu wyciąć. Inny powód to choroby grzybowe igieł i wtedy trzeba zastosować oprysk środkami przeciw chorobom grzybowym (np. Aliette). Można także podlać (no najmniej dwa razy co 10 dni) drzewo środkiem Previcur.

Jakie wymagania ma jodła koreańska?

Jodła koreańska ma dosyć duże wymagania uprawowe. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Stanowisko musi być zaciszne, osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów. Drzewo lubi miejsca o wysokiej wilgotności powietrza. Źle znosi zanieczyszczenie powietrza. Podłoże dla jodły koreańskiej powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne o odczynie pH od lekko kwaśnego po obojętne. W podłożu wapiennym słabo rozwija się i stwarza problemy. Glebę zaleca się dobrze zdrenować. Jodła koreańska jest wystarczająco mrozoodporna, ale problemem mogą być wiosenne przymrozki.

Przeczytaj też: Drzewa iglaste do ogrodu - wybieramy najładniejsze! Poznaj gatunki i odmiany do dużego i małego ogrodu

Jodła koreańska

i

Autor: Meindert van der Haven/Getty Images Jodła koreańska
Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murator Ogroduje: Metamorfoza miejskiego ogródka
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE