Spis treści
- W jakie donice posadzić akebię i krzewuszkę?
- Pielęgnacja roślin wieloletnich w donicach
- Zimowanie roślin wieloletnich uprawianych w donicach na zewnątrz

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.
W jakie donice posadzić akebię i krzewuszkę?
Pnącza, a takim jest akebia pięciolistkowa, z reguły nie potrzebują bardzo dużo miejsca do rozrastania się, ale wiadomo: im więcej podłoża będzie miało pod sobą, tym lepiej będzie rosło. Dla stworzenia osłony przyda się długa, wąska donica 40-50 cm wysokości, szerokości 30-40 cm i długości odpowiadającej odcinkowi do osłonięcia.
Dla krzewuszki cudownej 'Nana Variegata' przyda się donica owalna lub w formie sześcianu o wymiarach 40x40x40 lub 50x50x50 cm.
Należy pamiętać, że donice do roślin wieloletnich w środku powinny być zaizolowane (na przykład styropianem), aby chronić rośliny przed przemarzaniem zimą oraz posiadać drenaż i otwór do odpływu nadmiaru wody.
Przeczytaj też: Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie - jak wybierać?
Pielęgnacja roślin wieloletnich w donicach
Żeby rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonie czy tarasie jak najdłużej wyglądały atrakcyjnie, trzeba zapewnić im właściwe warunki rozwoju i o nie odpowiednio dbać.
- Rośliny powinny być dostosowane do miejsca, w którym będą rosły, bo tylko wtedy będą bujne i zdrowe, a ich pielęgnacja będzie łatwiejsza. Nie sadźmy w cieniu roślin lubiących słońce, i odwrotnie – tych, które lubią światło rozproszone, w pełnym słońcu, bo mogą chorować, częściej też będą zasiedlane przez szkodniki.
- Większość roślin najlepiej się czuje w żyznej ziemi o odczynie obojętnym, ale są też takie, które potrzebują ziemi kwaśnej, torfowej (na przykład wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki). Najlepiej kupić gotowe podłoże w sklepie ogrodniczym, zwykle jest ono wzbogacone nawozami mineralnymi.
- Podlewanie roślin wieloletnich uprawianych w donicach wymaga systematyczności, ponieważ latem w czasie upałów woda jest intensywnie pobierana przez korzenie roślin, szybko też paruje z podłoża. Godne polecenia jest automatyczne podlewanie w postaci mini linii kroplującej (woda jest pobierana ze zbiornika i cienkimi przewodami transportowana do donic, gdzie kropelkami wypływa w pobliżu roślin).
- Nie można zapominać o regularnym zasilaniu roślin w pojemnikach, bo ograniczona ilość podłoża w pojemniku powoduje, że szybko wyczerpują się w nim składniki pokarmowe i rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Najwygodniejsze są nawozy wieloskładnikowe w płynie, które dodaje się do wody w trakcie podlewania. Drzewa i krzewy lepiej zasilać oszczędniej (połową zalecanej na opakowaniu nawozu dawki), bo nadmierny wzrost pociąga za sobą konieczność częstego przesadzania rośliny.
- Jeżeli rośliny dobrze rosną i są zdrowe, nie muszą być co roku przesadzane. Jeżeli jednak mimo właściwej pielęgnacji ich wzrost jest słabszy, trzeba je przesadzić do większego pojemnika, bo to znak, że korzenie tak bardzo się rozrosły, że nie mają skąd czerpać wody i substancji odżywczych.
Zimowanie roślin wieloletnich uprawianych w donicach na zewnątrz
Bryła ziemi ograniczona doniczką łatwo przemarza i wysycha. Dlatego aby rośliny wieloletnie mogły przetrwać zimę w dobrej kondycji, trzeba późną jesienią, gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C, owinąć pojemnik wraz z rośliną matą słomianą, jutą, włókniną, tekturą falistą lub pianką poliuretanową. Przenosimy je w zaciszne miejsce osłonięte przed wiatrem. Ważne, aby nie stały na zimnym podłożu, dlatego ustawiamy je na łatach drewnianych, krążkach z pianki poliuretanowej albo płytach styropianowych. Gdy temperatura wzrasta powyżej 0 st. C należy od czasu do czasu podlewać wszystkie rośliny pojemnikowe, tak żeby podłoże nie wyschło całkowicie.

Inne porady tego eksperta