Usychanie wewnętrznych gałęzi tui Smaragd na balkonie [Porada eksperta]

2018-05-17 10:48

Dzień Dobry, mam na balkonie na ostatnim piętrze, bez zadaszenia, dwie skrzynie z tujami, w każdej 3 drzewka, około 1,20 m wys. Jedna ze skrzyń jest bardziej odsłonięta, są pod wpływem promieni słonecznych przez 2-3 godziny dłużej. W zeszłym roku na wiosnę posadziłam tuje, w obu skrzyniach, w tej bardziej odsłoniętej drzewka zupełnie usłych, w tej drugiej pięknie i bujnie rosły. Pomyślałam, że może to kwestia zakupu z nieodpowiedniego źródła (popularny sklep budowlany), dlatego kolejne drzewka kupiłam z specjalistycznego sklepu ogrodniczego. Te bujne wstawiłam na miejscu tych co uschły, a nowo posadzone w tym

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Usychanie lub brązowienie krzewów posadzonych w skrzyniach na balkonach może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to niewłaściwe warunki uprawy i w następstwie tego choroby grzybowe. Być może krzewy w bardziej odsłoniętym miejscu bardziej ucierpiały zimą (mroźne wiatry, lub susza fizjologiczna zimą) lub "wypadły" z powodu nadmiaru wilgoci czego nie lubią iglaki. Nadmiar słońca raczej nie gra tu roli - tuje je lubią. Najlepszym rozwiązaniem jest to, co pani zrobiła - wymienić rośliny i starać się zapewnić im optymalne warunki.

Inne porady tego eksperta