Tuje 'Smaradg' usychają - dlaczego? [Porada eksperta]

2016-04-14 11:41

W ubiegłym roku coś się stało z moimi 15-letnimi tujami 'Smaragd' - zaczynają usychać i nie wiem dlaczego. Czyżby upalne lato mogło do tego doprowadzić? Czy jest jeszcze nadzieja, że odżyją? Proszę o pomoc. Muszę dodać, że między usychającymi tujami są zielone, żyjące.

tuje
Autor: getty images
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

To, że zamierają tylko niektóre ze szpaleru żywotników (potocznie zwanych tujami), zdarza się dość często, a przyczyna jest trudna do wyjaśnienia, jeśli nie zna się rozmaitych realiów ich wegetacji. Być może znajduje się w głębi ziemi, np. korzenie dotarły do warstwy nieprzepuszczalnej podłoża, zatrzymującej wody podskórne – a żywotniki nie lubią moczyć korzeni w stagnującej wodzie, albo resztki gruzu odkwaszające podłoże). Przyczyną może też być susza panująca ubiegłego roku, w niektórych okolicach nawet susza fizjologiczna. Warstwy geologiczne w terenie nie są widoczne gołym okiem i różnie przebiegają, są więc miejsca gdzie woda ucieka łatwiej, bo podłoże jest bardziej przepuszczalne. Może miejscami operacja słońca jest silniejsza. Proponowałabym opryskanie wszystkich żywotników i podłoża pod nimi preparatem zawierającym efektywne mikroorganizmy (EM-y). Informacje na ten temat są dostępne w internecie. Proszę też dbać o nawilżenie podłoża wokół żywotników - powinno być umiarkowanie wilgotne. Być może już teraz rośliny poczują się lepiej, bo zima i wczesna wiosna były dość mokre.

Inne porady tego eksperta