Tacca - usychanie liści [Porada eksperta]

2013-01-10 12:51

Witam, zakupiłam sadzonkę tacci, już posadzoną w doniczce. Tak jak było podane, stare przycięte pędy z czasem usychały, robiąc miejsce nowym liściom. Ucieszyłam się bardzo, bo tak się stało. Niestety po jakimś czasie czubki zaczęły usychać do połowy młodych liści. Przestawiłam ją w inne miejsce, mniej nasłonecznione, myśląc że popaliło ją słońce. Niestety z nowym liściem dzieje się to samo. Proszę o radę, jak mam pomóc roślince, żeby następne liście już nie usychały. Pozdrawiam Joanna

Tacca - usychanie liści
Autor: Archiwum serwisu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Tacca ma spore wymagania i najlepiej czuje się w ciepłej i wilgotnej oranżerii. Przyczyną usychania liści mogą być błędy w uprawie lub choroba (wirusowa lub powodowana przez grzyby). Jeżeli zachowane były poniższe zasady, można przypuszczać, że to choroba. Uratowanie rośliny będzie bardzo trudne - mogą pomóc opryski, ale konieczne byłoby zdiagnozowanie (wtedy potrzebne byłoby zdjęcie ukazujące objawy). Podłoże przez cały rok powinno być wilgotne, ale nie zalane (doniczka nie może być zanurzona w wodzie. Również powietrze powinno być wilgotne – można ustawić w pomieszczeniu nawilżacz lub zamgławiacz (dostępne w dużych sklepach ogrodniczych i w supermarketach). Temperatura zimą nie może spaść poniżej 17°C. Nawozić można raz w miesiącu połową dawki zalecanej na opakowaniu nawozu albo nawozem wolno działającym.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.