Szybko rosnące rośliny na żywopłot. Jak zrobić żywopłot z wierzby?
Jaki żywopłot rośnie najszybciej? Słyszałem, że wierzba również nadaje się na żywopłot. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak zrobić taki żywopłot, proszę o poradę.
Autor: GettyImages
Na zimozielony żywopłot doskonale nadaje się larowiśnia
Spis treści
- Jak zrobić żywopłot z wierzby?
- Jakie krzewy na żywopłot szybko rosnący?
- Zakładanie żywopłotu z ligustru - kiedy i jak sadzić ligustr na żywopłot?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Najszybciej rosną żywopłoty z ligustru, pęcherznicy kalinolistnej i derenia białego. Wierzba także świetnie sprawdzi się jako roślina na żywopłot.
Inne porady tego eksperta
Jak zrobić żywopłot z wierzby?
Prawdziwy żywy płot (to zabawa dla amatorów rozwiązań niekonwencjonalnych) można zrobić z pędów wierzby (ok. 1,5 cm średnicy) najlepiej wbitych skośnie w podłoże tak, by tworzyły kratkę (trzeba je przeplatać za sobą, bo wtedy konstrukcja będzie stabilna). Wierzba w wilgotnym podłożu ukorzenia się łatwo i szybko wypuszcza młode pędy, które też trzeba wplatać między pędy główne tworzące konstrukcję. Z czasem także te nowe przyrosty należy przycinać, co spowoduje ich zagęszczenie.
Jakie krzewy na żywopłot szybko rosnący?
Do najszybciej rosnących krzewów na żywopłot zalicza się wiąz turkiestanu (Ulmus pumila). Może osiągnąć maksymalną wysokość w ciągu 2-3 lat. Jest łatwy w uprawie. Ponadto popularnością cieszą się żywotniki (Thuja), zwłaszcza 'Brabant' i 'Smaragd'.
W miejscach słonecznych i suchych warto postawić na jałowiec pospolity (Juniperus communis). Jedyna wada – ma igły mocno kłujące, nieprzyjemne w dotyku. Popularny, szybko rosnący krzew to laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus, syn. Laurocerasus officinalis).
Czytaj także: Jakie krzewy na żywopłot? Te gatunki są najpopularniejsze!
Zakładanie żywopłotu z ligustru - kiedy i jak sadzić ligustr na żywopłot?
Do zakładania żywopłotu z ligustru możemy wykorzystać sadzonki z tzw.
- gołym korzeniem (korzenie sadzonek przycinamy, umieszczamy roślinę w dołku, rozkładając korzenie na usypanym na dnie dołka małym wzgórku. Obsypujemy korzenie ziemią, ugniatając ją. Po posadzeniu roślinę należy dobrze podlać) albo sadzonki uprawiane w pojemnikach)
- sadzonki uprawiane w pojemnikach (W wyznaczonych pod rośliny miejscach wykopujemy dołki o takich rozmiarach, by zmieściła się w nich cała bryła korzeniowa. Przed sadzeniem podlewamy rośliny w pojemnikach (łatwiejsze wtedy będzie ich wyjęcie). Po wydostaniu roślin z doniczek sprawdzamy, czy korzenie nie są mocno zbite – jeśli tak, należy bryłę korzeniową nieco rozluźnić i ponacinać. Umieszczamy rośliny w dołkach, wypełniamy wolne przestrzenie ziemią i ugniatamy. Na koniec trzeba rośliny dobrze podlać).
Ligustr sadzimy w dwóch rzędach naprzemiennie, zachowując odległość między rzędami około 20 cm oraz odległość między roślinami w rzędzie około 30 cm. Sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić jesienią, natomiast te w doniczkach można sadzić cały sezon.
opracowanie: redakcja serwisu