Szpeciele na liściach winorośl. Co zrobić, żeby nie zainfekować pozostałych?
W ogródku przydomowym mam od kilkunastu lat kilka krzewów winogron, które przez odkładanie rozmnożyłem. Co roku obficie owocują. Na jednym z krzewów - trzyletnim - który dotąd nie owocował, ukazały się na liściach zobrazowane na załączonych zdjęciach zjawiska. Proszę o poradę co powinienem uczynić, aby nie zainfekować pozostałych zdrowych winorośli, które nigdy dotąd nie chorowały.
Spis treści
- Uprawa winorośli - jakie wymagania ma winorośl
- Jaką ziemię lubią winogrona
- Najgroźniejsze choroby winorośli
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Witam, uszkodzenia liści winorośli widoczne na zdjęciach powoduje szpeciel (rodzaj roztoczy) - pilśniowiec winoroślowy. Aby nie dopuścić do rozwoju szkodnika najlepiej przeprowadzić wiosenne opryski w okresie pękania paków (od końca kwietnia do początków czerwca) preparatem Siarkol Extra. W okresie wegetacji można używać też środków do zwalczania roztoczy, na przykład Mitac, Neoron, Talstar lub Torque. W tej chwili nie ma potrzeby wykonywać jakichkolwiek zabiegów oprócz usunięcia (jesienią) i spalenia zaatakowanych liści. Pozdrawiam
Inne porady tego eksperta
Uprawa winorośli - jakie wymagania ma winorośl
Stanowisko dla winorośli. Winorośl lubi ciepło i zaciszne miejsca. Ogrody otoczone żywopłotami, murowanymi ogrodzeniami, osłonięte ścianami budynków są korzystnym siedliskiem nawet w zimnych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne. Szczególne wymagania mają odmiany deserowe, które nie są zupełnie odporne na mróz.
Podłoże dla winorośli. Winorośl nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, i łatwo przystosowuje się do środowiska. Wystarczy jej przeciętna ziemia ogrodowa, dobrze też rośnie w przepuszczalnej i piaszczystej glebie, która wiosną szybko się nagrzewa. Jedynie podmokłe podłoże nie jest polecane do uprawy tej rośliny; wcześniej trzeba je zdrenować.
Jaką ziemię lubią winogrona
Winogrona nie lubią kwaśnej ziemi. Najlepsza dla winogron jest ziemia żyzna, głęboko prawiona, piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna, o odczynie prawie obojętnym (wahającym się od 6,5 do około 7,0 pH).
Jeśli gleba w ogrodzie jest zakwaszona, przed posadzeniem winogrona trzeba ją odkwasić. W tym celu przed do wykopanego dołka, w którym będzie sadzona winorośl, należy wsypać garść kredy, przysypać nieco ziemią i w tak przygotowanym stanowisku sadzić sadzonki. Na glebach żyznych i wilgotnych winorośl rodzi większe owoce i plon jest obfity, ale za to roślina później wchodzi w stan spoczynku zimowego. Natomiast na glebach słabych i suchych owoce są mniejsze i jest ich mnie, ale często są słodsze, a roślina jest lepiej przygotowuje się do zimowania i rzadziej przemarza.
Najgroźniejsze choroby winorośli
Do najgroźniejszych chorób winorośli zalicza się: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, białą zgniliznę winogron, szarą pleść, antraknozę.
opracowanie: redakcja serwisu