Spis treści
Jak wygląda grubosz?
Grubosz jajowaty to krzewiasty sukulent, tworzący grube, rozgałęzione, mięsiste, sztywne, członowane pędy oraz bardzo liczne, zielone, owalne, mięsiste liście. Młode pędy są zielone i miękkie, ale z wiekiem twardnieją i pokrywają się sztywną, brązową, lekko łuszczącą się skórką, przypominającą korę.
Starsze egzemplarze drzewka szczęścia mogą zakwitać, ale ich białe, drobne, gwiazdkowate kwiaty, pojawiające się na szczytach pędów nie są szczególnie atrakcyjne, dlatego lepiej jest je usuwać, aby nadmiernie nie wyczerpywały rośliny. Ozdobą drzewka szczęścia są błyszczące liście oraz krzewiasty pokrój rośliny.
Gdzie powinien stać grubosz?
Stanowisko dla grubosza powinno być bardzo jasne i słoneczne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Grubosz bardzo źle znosi niedobór światła i w zbyt ciemnym miejscu szybko zaczyna się wyciągać i deformować. Urodę tracą też jego liście, które karleją i stają się blade.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Szara pleśń na gruboszu
Objawy na gruboszu wskazują na chorobę grzybową. To prawdopodobnie wynik przelewania, a potem nadmiernego przesuszania podłoża.
Opanowany pęd trzeba uciąć w miejscu nieporażonym, posmarować sproszkowanym węglem drzewnym, całą roślinę (i sąsiadujące z nią) opryskać preparatem zwalczającym grzyby (proszę spytać w sklepie ogrodniczym). Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja gęste ustawienie roślin.
Przeczytaj też: Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak ją uratować?

Inne porady tego eksperta