Studnia rozsączająca przy orzechu [Porada eksperta]

2015-09-21 17:10

Zabrałem się za odprowadzenie wody deszczowej z rynien mojego domku. Wodę mam zamiar odprowadzać rurami PCV do dwóch studni rozsączających (drenarskich) o średnicy 425 mm i głębokości 1,5 m. Problem w tym że na mojej niewielkiej działce rosną trzy bardzo stare orzechy włoskie które mają wartość sentymentalną. Jedną ze studni planuję wykopać ok. 2 m od orzecha mającego niecałe 35 lat. Pytanie: czy rozsączanie wody na głębokości od 1,2 do 1,5 m nie zaszkodzi orzechowi lub nie spowoduje osłabienia jego stabilności? No i w drugą stronę, czy korzenie orzecha nie zniszczą studni umieszczonej w takiej odległości? Pozdrawiam serdecznie. Szymon.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Tak stare drzewa potrzebują przestrzeni, aby mogły rosnąć. Ponadto jest rzeczywiście prawdopodobne, że korzenie drzewa mogą w przyszłości w jakimś stopniu kolidować z planowaną konstrukcją, ponieważ odległość 2 m od drzewa w przypadku 35-letniego okazu to jednak mało. Jednak spróbować zawsze można, bo być może jakoś drzewo sobie poradzi i nie będzie problemu. Nie należy jednak za bardzo naruszać systemu korzeniowego (odsłaniać korzeni).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.