Storczyk: zniszczony stożek wzrostu [Porada eksperta]

2014-09-18 11:50

Witam. Kupiłam ładny storczyk po przekwitnięciu, ze zdrowymi liśćmi, z dwoma śladami po gradzie i korzeniami. Po kilku dniach liście zaczęły lekko żółknąć i wtedy zauważyłam również, że uszkodzony został stożek wzrostu (przez uderzenie gradu). Minęło około miesiąca - stożek wzrostu jest suchy, storczyk ma tylko dwa, lekko żółte liście, ale za to korzenie są grube i naprawdę zdrowe. W związku z tym mam pytanie: czy są szanse żeby odżył i wypuścił w przyszłości pędy z kwiatami?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Czy ten stożek wzrostu jest suchy, czyli bez żadnej zgnilizny, czy zasechł? Jeżeli jego trzon jest zdrowy, to będzie wypuszczał nowe liście i kiedyś zakwitnie. Jeżeli trzon jest zasuszony, to jest szansa na wypuszczenie tzw. basal keiki, czyli nowej rośliny u podstawy. Czyli rokowania są dobre. Proszę sprawdzić stan korzeni, czy nie są zalane po gradobiciu. A w ogóle skąd ten grad? Phalaenopsis nie powinien być wystawiany na zewnątrz.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.