Czy uda się zrobienie skalniaka w cieniu? [Porada eksperta]

2009-04-23 15:02
Skalniak w cieniu
Autor: Katarzyna Józefowicz Jeśli skalniak zakładamy w miejscu zacienion ym, musimy starannie dobrać rośliny

Chcę mieć mały skalniak, miejsce wygląda tak: murowany płot zasłania północ, wschód i część południa, od tej strony kilka metrów od płotu jest spore drzewo, więc słońca jest niewiele. Do miejsca, w którym ma być skalniak (przy tym płocie od wschodu) wcale nie dochodzą bezpośrednie promienie słońca. Czy się uda? Jeśli tak, to jakie rośliny mogę o tej porze posadzić? A może powinnam zrezygnować i posadzić krzewy i kwiaty? Jakie? (wolę kwiaty o większych gabarytach).

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Radziłabym zrezygnować ze skalniaka (jeśli ma to być górka kamieni poprzerastanych roślinami). Powody są dwa:

  • po pierwsze większość roślin nadających się na skalniaki lubi stanowiska słoneczne, zatem w miejscu zacienionym będą źle rosły i słabo kwitły;
  • po drugie miejsce przeznaczone na skalniak jest niewielkie, zatem siłą rzeczy powstanie tu mała górka kamieni – i to nie będzie wyglądać efektownie.

Widzę kilka możliwości: Zacieniony mur można obsadzić pnączami. Dobrze będzie tu rósł kokornak wielkolistny (ale potrzebuje silnych podpór, bo tworzy wielką masę liści) lub bluszcz pospolity, ale efektowniej będzie wyglądać hortensja pnąca, która rośnie dość szybko i zakwita białymi baldachami. Miejsce zakreślone jako „skalniak” można obsadzić paprocią, która nazywa się pióropusznik strusi (dobrze rośnie w cieniu, najlepiej na żyznej, wilgotnej glebie, może dorastać do 100 cm średnicy i podobnej wysokości). Dobrze poczują się tu: pieris, kiścień Waltera (Leucothe), golteria pełzająca. Także niektóre azalie japońskie dobrze znoszą cień – najlepsze będą tu odmiany: ‘Diamant Rosa’, ‘Kermesina’, ‘Karmesina Rosea’, ‘Melina’, ‘Orlice’, ‘Rokoko’, ‘Rubinetta’, ‘Rubinstern’, ‘Sasaava’ i wszystkie różaneczniki. Na takim patio warto ustawić kilka dużych donic (najlepiej ceramicznych o różnej wysokości, ale zbliżonych stylem) i posadzić w nich rośliny sezonowe.

W sprzedaży jest wiele nowych gatunków i nowych odmian – także rośliny tolerujące półcień (choćby fuksje, które przeżywają swój tryumfalny powrót – są odmiany niskie i wysokie, zwisające, o kwiatach drobnych lub dużych jak pompony), glechoma, niecierpki. W donicach mogą też rosnąć funkie (do cienia nadają się te o ciemnych lub niebieskawych liściach), razem z nimi można posadzić np. acidanterę – roślinę cebulową niezimującą w gruncie, którą sadzi się w kwietniu lub maju, zakwita w sierpniu–wrześniu (jest nieco podobna do mieczyka, jej białe kwiaty z ciemną plamą wewnątrz po zmroku delikatnie pachną). Dla roślin w donicach będzie można wybrać mniej cieniste miejsce, dzięki czemu będą obficie kwitły.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.