Skąd lepiący sok na liściach drzewka laurowego? Wyjaśnia ekspert

2024-11-22 10:42

Mam problem z drzewkiem laurowym: stoi na parapecie okiennym i cały czas mam brudne okno i parapet - liście wydzielają bardzo lepiący sok, który pryska na okno i parapet. Jaka może być tego przyczyna? Jest to bardzo uciążliwe. Co mam zrobić? Pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak uprawiać drzewko laurowe w Polsce?
  2. Jak wygląda drzewko laurowe?
  3. Skąd lepiący sok na liściach drzewka laurowego?

Jak uprawiać drzewko laurowe w Polsce?

W Polsce wawrzyn szlachetny może być uprawiany jedynie jako roślina doniczkowa w domach, na balkonach lub tarasach. Na zewnątrz jednak może przebywać tylko od wiosny do jesieni, ponieważ choć znosi krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0 st. C (nawet do -10 st. C), to dłuższe okresy mrozu są powodują jego zamieranie. Przed zimą drzewko laurowe należy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Jak wygląda drzewko laurowe?

Wawrzyn szlachetny – bo taka jest prawidłowa nazwa drzewka laurowego - to zimozielony wieloletni krzew bądź drzewo, które w naturalnym środowisku osiąga do 8 m wysokości (uprawiany w pojemniku dorasta do około 1,5 m wysokości). Ma lancetowate, błyszczące, ostro zakończone, ciemnozielone liście długości do 10 cm i do 3 cm szerokości (odmiany różnią się wyglądem i kolorem liści). Zgniecione liście charakterystycznie pachną. W uprawie doniczkowej wawrzyn kwitnie rzadko.

W sprzedaży spotyka się laur najczęściej w postaci drzewka na niskim pniu z zaokrągloną, niewielką koroną.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Skąd lepiący sok na liściach drzewka laurowego?

Lepka substancja, która znajduje się na liściach lub w otoczeniu rośliny, to tzw. spadź, która powstaje wskutek żerowania na wawrzynie szlachetnym (drzewku laurowym) szkodników - najczęściej miseczników. Aby się ich pozbyć polecam zmyć liście wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do naczyń i opryskać rośliny środkiem przeznaczonym do zwalczania miseczników (dostępnych w sklepach ogrodniczych).

Inne porady tego eksperta

Wieniec laurowy
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor: