Spis treści
- Jak dbać o skrzydłokwiat w domu?
- Skąd czarne plamy na liściach skrzydłokwiatu?
- Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?
- Jak często podlewać skrzydłokwiat?
Jak dbać o skrzydłokwiat w domu?
- Skrzydłokwiat lubi wilgoć i zraszanie. Aby zwiększyć odpowiednią wilgotność powietrza wokół rośliny, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem.
- Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody.Po to, by liście mogły bez problemu wykonywać swoją oczyszczającą pracę, konieczne jest wycieranie z nich kurzu.
- Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty.
- Skrzydłokwiat nie lubi przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury - latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Skąd czarne plamy na liściach skrzydłokwiatu?
Skrzydłokwiat nie toleruje zbyt obfitego podlewania, co może prowadzić do chorób. Brązowe lub czarne plamy na liściach mogą być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją lub złymi warunkami uprawy. Zbyt suche lub zimne powietrze (przeciągi), a także nadmiar wilgoci w podłożu mogą powodować powstawanie plam na liściach. Jeśli roślina stoi w chłodnym pomieszczeniu trzeba przenieść ją w cieplejsze miejsce.
Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat to roślina, która ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat.
Jak często podlewać skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat latem podlewamy często - nawet 2-3 razy w tygodniu. Należy pilnować, żeby podłoże w doniczce nie uległo przesuszeniu. Najlepiej utrzymywać je stale wilgotne. Zimą natomiast podlewanie może rzadsze - ograniczamy je do 1-2 razy w tygodniu. Ale nadal dbamy, by rośliny nie przesuszyć (tym bardziej, że w tym okresie ogrzewamy mieszkania i domy).

Inne porady tego eksperta