Rośliny na tereny zalewowe [Porada eksperta]

2020-03-10 9:03

Chciałabym prosić o listę roślin nadających się na teren zalewowy. Mamy zrobiony dół, do którego odprowadzona jest woda deszczowa (coś w rodzaju oczka wodnego okresowego). Jest to ziemia ciężka, zbita, gliniasta, na terenie poprzemysłowym, pełno tłuczonego szkła. Nie mogąc poradzić sobie inaczej z odpływem wody deszczowej, wykonano odprowadzenie jej rurami do wykopanego dołu (w formie oczka wodnego). Problem polega na tym, że ono wypełnia się wodą wyłącznie podczas dużych ulew, w dni pozostałe jest raczej sucho. Jest możliwość nawiezienia tam po krawędzi ziemi lepszej, próchnicznej i posadzenia kwiatów. Nie wiem tylko jakich.

podmokły ogród
Autor: GettyImages Działka staje się podmokła, gdy położona jest w zagłębieniu terenu
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jeśli jest więcej miejsca można posadzić większe byliny, jak np. gunnera (łac. Gunnera), czy słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius) albo bardzo atrakcyjny miskant kwiecisty (Miscanthus floridulus).
Przy mniejszych stawach sprawdzą się też m.in. kosaciec syberyjski (Iris sibirica), liliowiec (Hemerocallis), astilbe, czyli tawułka oraz tojeść (Lysimachia ciliata i Lysimachia clethroides), jak również turzyce (Carex), bergenie (Bergenia), pierwiosnki (Primula japonica oraz Primula × bullesiana). Trzeba pamiętać, że nawet na brzegu stawu rośliny te wymagają humusowej, wciąż wilgotnej gleby.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.