Rośliny na skalniak w miejscu zacienionym [Porada eksperta]

2019-05-24 12:11

Jakie roślinki mogę posadzić na skalniaku za domem, w miejscu zacienionym?

Rośliny na skalniaki
Autor: GettyImages
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Na skalniaku w miejscu zacienionym przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności gleby bardzo dobrze poradzą sobie paprocie, ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się między innymi paprocie, np. nerecznice czy podrzeń. W stanowisku zacienionym sprawdzą się również  bardzo dobrze trawy ozdobne (kostrzewy, kosmatki). Cień lubią również niskie byliny: fiołki, miodunki czy pierwiosnki. W ostatnich latach dużą popularnością cieszę się funkie, które również zniosą stanowisko słoneczne i półcień. Na skalniku mogło by się również znaleźć miejsce dla zawilców, niecierpka czy tawułki. Dąbrówka pięknie skomponuje się wśród roślin o jaśniejszych liściach. Żurawka ozdobna z liści posiada wiele odmian o różnej kolorystyce.

Jeżeli miejsce przeznaczone na skalniak jest zaciszne i dobrze osłonięte od wiatr,u to warto umieścić w nim pięknie kwitnące i ozdobne z liści rododendrony, lubią one ziemię luźną i kwaśną. Elementem kwitnącym może być również fuksja lub hortensja, przy czym ta druga w cieniu będzie kwitła mniej obficie.

Świetnym uzupełnieniem skalniaka w miejscu zacienionym będzie barwinek, który ma bardzo małe wymagania, znosi suszę i świetlnie rośnie w cieniu. Planując skalniak warto pamiętać o właściwym doborze roślin pod względem kolorystycznym i różnej porze kwitnienia.

Inne porady tego eksperta