Jak zrobić sadzonki z pięciornika krzewiastego? [Porada eksperta]

2021-10-06 7:50

Niedawno wprowadziłem się do starego domu. Żywopłot wokół jest utworzony z pięciornika krzewiastego. Są to stare, bardzo zaniedbane krzaki. Miedzy nimi - po usunięciu chwastów - powstały wielkie dziury. Proszę doradzić, jak przygotować nowe sadzonki, aby zagęścić żywopłot. Czy wystarczy obciętą gałązkę ukorzenić i włożyć do ziemi? Kiedy to najlepiej robić?

Galeria: Pięciornik krzewiasty
Autor: Magdalena Michalak
Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Sadzonki pięciornika możemy robić z jednorocznych pędów po opadnięciu liści aż do marca. W miarę proste pędy tniemy na 15-20-centymetrowe odcinki, 0,5 cm nad górnym i 0,5 cm pod dolnym pączkiem. Gałązki pionowo wkładamy do doniczek z wilgotnym piaskiem. Jeśli robimy ich dużo, wygodnie będzie je powiązać w pęczki i wsadzić do skrzynek. Sadzonki przechowujemy w temperaturze 0-5°C; musimy też zadbać, aby podłoże było cały czas wilgotne.

Wiosną, gdy rozmarznie ziemia przenosimy sadzonki na zagon. Zakopujemy ich większą część w ziemi, uważając aby nie uszkodzić często niewidocznych jeszcze zawiązków korzeni. Przynajmniej kilka tygodni upłynie zanim wyrosną na nich listki, co będzie znakiem, które z nich się ukorzeniły.

Szybciej zapełni się dziury między krzewami kupując duże pięciorniki w pojemnikach. Puste miejsca można obsadzić też np. żółto-zieloną trzmieliną 'Emerald'n Gold', aby uzyskać zimozieloną zasłonę lub szybko zadarniającymi bodziszkami. Pięciorniki wymagają corocznego cięcia dla zagęszczenia pokroju. Kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach, przycinamy je więc po przekwitnięciu pierwszych kwiatów, co przedłuży znacznie długość kwitnienia krzewów. Pięciorniki krzewiaste to rośliny krótkowieczne (10-15-letnie) i jeżeli występuje na nich już 50% suszu lepiej je wymienić na młode rośliny.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają